Lurendal Holding ApS
CVR 42 91 42 66 · Børkop · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lurendal Holding ApS har CVR-nummer 42914266. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vandværksvej 7A, 7080 Børkop. Stiftet: 17. december 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.531 kr., årets resultat 124.946 kr., egenkapital 333.538 kr., aktiver i alt 586.939 kr. Soliditetsgraden på 56,8 % er lavere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 124.946 kr. er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lurendal Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vandværksvej 7A, 7080 Børkop
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 17 Dec 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede kapitalselskaber, investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-12-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42914266 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vandværksvej 7A, 7080 Børkop
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
37,5%
▲ 18,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,61
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,8%
▼ 20,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
91,6%
▲ 91,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.531 | -8.031 | -15.313 | -7.500 | -5.000 |
| Resultat før skat | 122.271 | 62.902 | 71.451 | -72.606 | 245.578 |
| Årets resultat | 124.946 | 65.201 | 75.752 | -72.606 | 246.678 |
| Egenkapital | 333.538 | 343.592 | 278.391 | 202.639 | 389.645 |
| Aktiver i alt | 586.939 | 444.470 | 373.303 | 297.551 | 394.645 |
| Omsætningsaktiver | 155.119 | 73.431 | 75.761 | 83.512 | 1.100 |
| Kortfristet gæld | 253.401 | 100.878 | 94.912 | 94.912 | 5.000 |
| Gæld i alt | 253.401 | 100.878 | 94.912 | 94.912 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 56.8% | 77.3% | 74.6% | 68.1% | 98.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lasse Stouby Kristjansen Siden 17 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Lasse Stouby Kristjansen Siden 17 Dec 2021Direktør
Produktionsenheder
1Lurendal Holding ApS
P-nr. 1027824311
Vandværksvej 7A, 7080 Børkop
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 108.163 DKK | 23.782 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 63.405 DKK | 13.948 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -71.898 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 222.355 DKK | 48.906 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lurendal Holding ApS (CVR 42914266)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.