Eltang & Rygaard Konservering ApS
CVR 42 95 07 18 · Kastrup · Konservering, restaurering og andre serviceydelser inden for kulturarv · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Eltang & Rygaard Konservering ApS har CVR-nummer 42950718. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Konservering, restaurering og andre serviceydelser inden for kulturarv (branchekode 913000). Adresse: Herkules Alle 32, 2770 Kastrup. Stiftet: 3. januar 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.753.114 kr., årets resultat 579.239 kr., egenkapital 891.920 kr., aktiver i alt 1.513.167 kr. Soliditetsgraden på 58,9 % er højere end hos 71 % af de 14 virksomheder i branchen «Konservering, restaurering og andre serviceydelser inden for kulturarv», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 579.239 kr. er højere end hos 100 % af de 14 virksomheder i branchen «Konservering, restaurering og andre serviceydelser inden for kulturarv», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 48 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Eltang & Rygaard Konservering ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Konservering, restaurering og andre serviceydelser inden for kulturarv (913000)
- Adresse
- Herkules Alle 32, 2770 Kastrup
- Kommune
- TÅRNBY
- Antal ansatte
- 9
- Stiftet
- 3 Jan 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- konservatorvirksomhed og anden hermed beslægtet virksomhed efter ledelsens beslutning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-01-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42950718 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Herkules Alle 32, 2770 Kastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
64,9%
▲ 33,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,44
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
58,9%
▲ 17,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
484,2%
▲ 484,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
14 virksomheder i «Konservering, restaurering og andre serviceydelser inden for kulturarv»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.753.114 | 1.864.829 | 1.902.029 | 529.591 |
| Resultat før skat | 745.427 | 127.699 | 119.198 | 104.610 |
| Årets resultat | 579.239 | 99.143 | 91.984 | 81.554 |
| Egenkapital | 891.920 | 312.681 | 213.538 | 121.554 |
| Aktiver i alt | 1.513.167 | 747.932 | 602.765 | 213.022 |
| Omsætningsaktiver | 1.513.167 | 747.932 | 602.765 | 213.022 |
| Kortfristet gæld | 621.247 | 435.251 | 389.227 | 91.468 |
| Gæld i alt | 621.247 | 435.251 | 389.227 | 91.468 |
| Soliditetsgrad | 58.9% | 41.8% | 35.4% | 57.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 3 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Eltang Konservering ApS Siden 7 Oct 202650% Ejer
-
Trier Konservering ApS Siden 7 Oct 202650% Ejer
Ledelse
2-
Katrine Eltang Siden 3 Jan 2022Direktør
-
Maj Trier Rygård Siden 3 Jan 2022Direktør
Produktionsenheder
1Eltang & Rygaard Konservering ApS
P-nr. 1027868289
Herkules Alle 32, 2770 Kastrup
Konservering, restaurering og andre serviceydelser inden for kulturarv (913000)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 129.859 DKK | 28.556 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 123.783 DKK | 27.214 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 104.867 DKK | 23.056 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Eltang & Rygaard Konservering ApS (CVR 42950718)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver konservatorvirksomhed, kulturarv, restaurering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.