UVision ApS
CVR 42 98 91 93 · København S · Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
UVision ApS har CVR-nummer 42989193. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation (branchekode 265100). Adresse: Njalsgade 76, 2300 København S. Stiftet: 18. januar 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 828.297 kr., årets resultat -107.381 kr., egenkapital -1.454.985 kr., aktiver i alt 468.839 kr. Soliditetsgraden på -310,3 % er lavere end hos 96 % af de 236 virksomheder i branchen «Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -107.381 kr. er lavere end hos 75 % af de 236 virksomheder i branchen «Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 242 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som UVision ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation (265100)
- Adresse
- Njalsgade 76, 2300 København S
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 9
- Telefon
- 26800131
- uvision@uvision.dk
- Hjemmeside
- uvision.dk
- Stiftet
- 18 Jan 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udvikling, handel og service
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af de to direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-02-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42989193 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Njalsgade 76, 2300 København S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: uvision.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://uvision.dk
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (20. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
1,05
▼ 2,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-310,3%
▼ 90,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
74,3%
▲ 74,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
236 virksomheder i «Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 828.297 | 242.191 | -330.276 | 231.508 |
| Resultat før skat | -78.897 | -546.448 | -1.269.140 | -60.529 |
| Årets resultat | -107.381 | -418.115 | -983.855 | -25.635 |
| Egenkapital | -1.454.985 | -1.347.606 | -929.490 | 14.365 |
| Aktiver i alt | 468.839 | 612.927 | 503.494 | 52.426 |
| Omsætningsaktiver | 444.839 | 612.927 | 503.494 | 52.426 |
| Kortfristet gæld | 423.824 | 160.533 | 240.083 | 38.061 |
| Gæld i alt | 1.923.824 | 1.960.533 | 1.432.984 | 38.061 |
| Soliditetsgrad | -310.3% | -219.9% | -184.6% | 27.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 3 | 3 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Morten Beier Holding ApS Siden 1 Feb 202350% Ejer
-
MegaFab ApS Siden 1 Feb 202350% Ejer
Ledelse
2-
Robert Andrew Coffey Siden 1 Feb 2023Direktør
-
Morten Beier Siden 18 Jan 2022Adm. dir.
Produktionsenheder
1UVision ApS
P-nr. 1027916976
Njalsgade 76, 2300 København S
Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation (265100)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -574.142 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: UVision ApS (CVR 42989193)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver navigation, måling, afprøvning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.