Capo Vinbar ApS
CVR 43 06 64 20 · Aarhus C · Udskænkning af alkoholiske drikkevarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Capo Vinbar ApS har CVR-nummer 43066420. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (branchekode 563020). Adresse: Ny Munkegade 4, st., 8000 Aarhus C. Stiftet: 18. februar 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.169.876 kr., årets resultat 118.884 kr., egenkapital 231.414 kr., aktiver i alt 605.836 kr. Soliditetsgraden på 38,2 % er højere end hos 62 % af de 1.170 virksomheder i branchen «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 118.884 kr. er højere end hos 73 % af de 1.170 virksomheder i branchen «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Capo Vinbar ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
- Adresse
- Ny Munkegade 4, st., 8000 Aarhus C
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 61288553
- kontakt@capoaarhus.com
- Hjemmeside
- www.capoaarhus.com
- Stiftet
- 18 Feb 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- restaurationsdrift
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af direktionen i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-03-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43066420 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ny Munkegade 4, st., 8000 Aarhus C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
51,4%
▼ 52,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,36
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,2%
▲ 21,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1,5%
▲ 1,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1170 virksomheder i «Udskænkning af alkoholiske drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.169.876 | 1.035.879 | 875.601 | 681.750 |
| Resultat før skat | 188.274 | 118.324 | -1.474 | -43.085 |
| Årets resultat | 118.884 | 117.092 | -1.474 | -43.085 |
| Egenkapital | 231.414 | 112.531 | -4.559 | -3.085 |
| Aktiver i alt | 605.836 | 670.498 | 709.967 | 771.412 |
| Omsætningsaktiver | 509.705 | 489.394 | 443.889 | 420.361 |
| Kortfristet gæld | 374.422 | 557.967 | 714.526 | 774.497 |
| Gæld i alt | 374.422 | 557.967 | 714.526 | 774.497 |
| Soliditetsgrad | 38.2% | 16.8% | -0.6% | -0.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
Emil Petersen Siden 18 Feb 202220% Ejer
-
Mika Ahonen Christiansen Siden 15 Mar 202420% Ejer
-
RUNE LUND SØRENSEN HOLDING ApS Siden 18 Feb 202220% Ejer
-
Reduktivt ApS Siden 18 Feb 202233,33% Ejer
Ledelse
1-
Rune Lund Sørensen Siden 18 Mar 2022Direktør
Produktionsenheder
1Capo Vinbar ApS
P-nr. 1028009999
Ny Munkegade 4, st., 8000 Aarhus C
Udskænkning af alkoholiske drikkevarer (563020)
👥 8 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)Carpo Vin og madbar
Ny Munkegade 4, 8000 Århus C
Andre virksomheder og anlæg, der er omfattet af § 42 i miljøbeskyttelsesloven, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse virksomheder og anlæg.
§ 42. Hvis erhvervsvirksomheder, herunder private eller offentlige bygge- og anlægsarbejder, eller faste anlæg til energiproduktion, som ikke er optaget på den i § 35 nævnte liste, medfører uhygiejniske forhold eller væsentlig forurening, herunder affaldsfrembringelse, kan tilsynsmyndigheden give påbud om, at forureningen skal nedbringes, herunder påbud om gennemførelse af bestemte foranstaltninger.
Tilsyn: Aarhus Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 115.930 DKK | 25.498 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -37.111 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Capo Vinbar ApS (CVR 43066420)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver restaurationsdrift, udskænkning, alkoholiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.