M Rix Holding ApS
CVR 43 07 80 62 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M Rix Holding ApS har CVR-nummer 43078062. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Toftebuen 129, 4000 Roskilde. Stiftet: 22. februar 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.047 kr., årets resultat 119.663 kr., egenkapital 490.062 kr., aktiver i alt 490.102 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 119.663 kr. er højere end hos 58 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M Rix Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Toftebuen 129, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Stiftet
- 22 Feb 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-02-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43078062 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Toftebuen 129, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,4%
▼ 42,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6.440,68
▲ 6.436,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 6,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-64,4%
▼ 64,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.047 | — | — | — |
| Resultat før skat | 119.663 | 336.436 | 206.873 | 104.091 |
| Årets resultat | 119.663 | 336.436 | 206.873 | 104.091 |
| Egenkapital | 490.062 | 505.399 | 290.964 | 144.091 |
| Aktiver i alt | 490.102 | 539.063 | 291.004 | 144.091 |
| Omsætningsaktiver | 257.627 | 130.958 | 21.225 | 82.315 |
| Kortfristet gæld | 40 | 33.664 | 40 | — |
| Gæld i alt | 40 | 33.664 | 40 | 144.091 |
| Soliditetsgrad | 100% | 93.8% | 100% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Rix Klausen Siden 22 Feb 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Rix Klausen Siden 22 Feb 2022Direktør
Produktionsenheder
1M Rix Holding ApS
P-nr. 1028024335
Toftebuen 129, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -1.189 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.108 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -2.685 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M Rix Holding ApS (CVR 43078062)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.