Lun Energy ApS
CVR 43 16 94 59 · København N · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lun Energy ApS har CVR-nummer 43169459. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (branchekode 711210). Adresse: Nannasgade 28, 2200 København N. Stiftet: 30. marts 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 814.323 kr., årets resultat -11.979.822 kr., egenkapital 32.085.873 kr., aktiver i alt 32.390.378 kr. Soliditetsgraden på 99,1 % er højere end hos 95 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -11.979.822 kr. er lavere end hos 100 % af de 2.127 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lun Energy ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
- Adresse
- Nannasgade 28, 2200 København N
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
- 10
- Telefon
- 52513102
- hello@lun.energy
- Hjemmeside
- lun.energy
- Stiftet
- 30 Mar 2022
- Selskabskapital
- 75.597 DKK
- Formål
- minimere boligernes klimaaftryk hurtigere. Selskabets formål er blandt andet i sin virksomhed og drift at have en væsentlig positiv indvirkning på samfundet og miljøet som helhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-06-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43169459 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nannasgade 28, 2200 København N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-37,3%
▲ 16,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
79,66
▲ 31,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,1%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
48,9%
▲ 48,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2127 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 814.323 | -3.673.348 | 888.069 | 465.104 |
| Resultat før skat | — | — | -9.422.493 | -3.676.205 |
| Årets resultat | -11.979.822 | -23.465.142 | -9.422.493 | -3.128.014 |
| Egenkapital | 32.085.873 | 44.065.695 | 67.530.837 | 76.953.330 |
| Aktiver i alt | 32.390.378 | 44.869.632 | 68.967.356 | 80.960.355 |
| Omsætningsaktiver | 24.255.843 | 38.624.386 | 57.444.316 | 78.468.578 |
| Kortfristet gæld | 304.505 | 803.937 | 1.436.519 | 4.007.025 |
| Gæld i alt | 304.505 | 803.937 | 1.436.519 | 4.007.025 |
| Soliditetsgrad | 99.1% | 98.2% | 97.9% | 95.1% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 14 | 16 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
6-
MC SDP ApS Siden 30 Mar 202225% Ejer
-
APSV Holding ApS Siden 30 Mar 202225% Ejer
-
Foundamental Revolution Fund GmbH & Co. KG Siden 22 Apr 20225% Ejer
-
LOWERCARBON 419.1, LP Siden 19 Dec 202210% Ejer
-
Partech Entrepreneur Fund IV FPCI Siden 19 Dec 20225% Ejer
-
NVC Fund (E) 2 AB Siden 19 Dec 20225% Ejer
Ledelse
5-
Martin François Lucas Collignon Siden 30 Mar 2022Adm. dir.
-
Martin François Lucas Collignon Siden 19 Dec 2022Formand
-
Anders Philip Skovsgaard Valentin Siden 30 Mar 2022Direktør
-
Anders Philip Skovsgaard Valentin Siden 19 Dec 2022Bestyrelsesmedlem
-
Fabian Bengt Ingemar Erici Siden 31 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Lun Energy ApS
P-nr. 1028137717
Nannasgade 28, 2200 København N
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder (711210)
👥 12 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -18.122.078 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -18.166.679 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -4.251.370 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lun Energy ApS (CVR 43169459)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver boligernes, klimaaftryk, hurtigere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.