Pneuma Holding ApS
CVR 43 24 06 68 · Frederiksberg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Pneuma Holding ApS har CVR-nummer 43240668. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Rådmand Steins Alle 16C, 2. 214, 2000 Frederiksberg. Stiftet: 4. maj 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.000 kr., årets resultat 35.490 kr., egenkapital 53.301 kr., aktiver i alt 63.301 kr. Soliditetsgraden på 84,2 % er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 35.490 kr. er lavere end hos 51 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Pneuma Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Rådmand Steins Alle 16C, 2. 214, 2000 Frederiksberg
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- Stiftet
- 4 May 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-05-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43240668 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rådmand Steins Alle 16C, 2. 214, 2000 Frederiksberg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
66,6%
▼ 73,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,33
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,2%
▲ 24,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
42,0%
▲ 42,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.000 | -5.000 | -4.334 | -12.730 |
| Resultat før skat | 35.490 | 25.000 | -4.459 | -42.730 |
| Årets resultat | 35.490 | 25.000 | -4.459 | -42.730 |
| Egenkapital | 53.301 | 17.811 | -7.189 | -2.730 |
| Aktiver i alt | 63.301 | 30.000 | 0 | 3.093 |
| Omsætningsaktiver | 33.301 | — | 0 | 3.093 |
| Kortfristet gæld | 10.000 | 12.189 | 7.189 | 5.823 |
| Gæld i alt | 10.000 | 12.189 | 7.189 | 5.823 |
| Soliditetsgrad | 84.2% | 59.4% | — | -88.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Felix Alberti Clausen Siden 4 May 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Felix Alberti Clausen Siden 4 May 2022Direktør
Produktionsenheder
1Pneuma Holding ApS
P-nr. 1028225349
Rådmand Steins Alle 16C, 2. 214, 2000 Frederiksberg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -5.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -5.134 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -10.557 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Pneuma Holding ApS (CVR 43240668)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.