MCAP Invest V A/S
CVR 43 27 23 65 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MCAP Invest V A/S har CVR-nummer 43272365. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Pilestræde 52A, 1., 1112 København K. Stiftet: 18. maj 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.524 EUR, årets resultat -3.524 EUR, egenkapital 507.006 EUR, aktiver i alt 560.632 EUR. Soliditetsgraden på 90,4 % er højere end hos 52 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MCAP Invest V A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Pilestræde 52A, 1., 1112 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- uwe@investor-luxembourg.com
- Stiftet
- 18 May 2022
- Selskabskapital
- 553.030 EUR
- Formål
- investere direkte eller indirekte i Oryx GmbH & Co. KG
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med et bestyrelsesmedlem eller en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-12-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43272365 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Pilestræde 52A, 1., 1112 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,7%
▲ 0,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,21
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,4%
▼ 9,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
53,0%
▲ 53,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i EUR| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.524 | -7.500 | -566 | -34.434 |
| Resultat før skat | -3.524 | -7.500 | -566 | -34.434 |
| Årets resultat | -3.524 | -7.500 | -566 | -34.434 |
| Egenkapital | 507.006 | 510.530 | 500.000 | 500.566 |
| Aktiver i alt | 560.632 | 510.530 | 500.000 | 500.566 |
| Omsætningsaktiver | 11.132 | 10.530 | 0 | 566 |
| Kortfristet gæld | 53.626 | — | — | — |
| Gæld i alt | 53.626 | 510.530 | 500.000 | 500.566 |
| Soliditetsgrad | 90.4% | 100% | 100% | 100% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
6-
Mats Johan Willman Siden 18 May 202225% Ejer
-
Ulf Wiinberg Siden 18 May 202215% Ejer
-
Olof Carl Emil Edenhammar Siden 18 May 202215% Ejer
-
Magnus Sandqvist Siden 18 May 202210% Ejer
-
Lars Anders Göran Olsson Siden 18 May 20225% Ejer
-
Valdemar Capital AB Siden 31 Mar 202510% Ejer
Ledelse
4-
Kai-Uwe Jens Nielsen Siden 3 Dec 2024Bestyrelsesmedlem
-
Kai-Uwe Jens Nielsen Siden 3 Dec 2024Adm. dir.
-
Mats Johan Willman Siden 18 May 2022Formand
-
Magnus Sandqvist Siden 27 Jun 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1MCAP Invest V A/S
P-nr. 1028264573
Pilestræde 52A, 1., 1112 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -55.875 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -4.217 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MCAP Invest V A/S (CVR 43272365)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver oryx, gmbh, investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.