RenCo Holding ApS
CVR 43 35 34 46 · Løsning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RenCo Holding ApS har CVR-nummer 43353446. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Frederikslystvej 87, 8723 Løsning. Stiftet: 24. juni 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 171.676 kr., årets resultat 70.270 kr., egenkapital 829.733 kr., aktiver i alt 4.087.453 kr. Soliditetsgraden på 20,3 % er lavere end hos 83 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 70.270 kr. er højere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 20 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RenCo Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Frederikslystvej 87, 8723 Løsning
- Kommune
- HEDENSTED
- Stiftet
- 24 Jun 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab via ejerandele i andre selskaber, køb og salg af værdipapirer og anden formueforvaltning og hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-06-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43353446 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Frederikslystvej 87, 8723 Løsning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,5%
▲ 15,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,91
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
20,3%
▼ 13,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
225,0%
▲ 225,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 171.676 | 142.653 | 144.588 | 5.602 |
| Resultat før skat | 89.980 | -31.983 | 242.092 | 110.414 |
| Årets resultat | 70.270 | -56.205 | 219.509 | 108.099 |
| Egenkapital | 829.733 | 759.463 | 815.669 | 596.160 |
| Aktiver i alt | 4.087.453 | 2.219.818 | 1.952.550 | 2.439.769 |
| Omsætningsaktiver | 1.597.161 | 56.881 | 197.901 | 331.023 |
| Kortfristet gæld | 1.745.755 | 763.443 | 1.136.881 | 1.843.609 |
| Gæld i alt | 3.257.720 | 1.460.355 | 1.136.881 | 1.843.609 |
| Soliditetsgrad | 20.3% | 34.2% | 41.8% | 24.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rene Holm Jørgensen Siden 24 Jun 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Rene Holm Jørgensen Siden 24 Jun 2022Direktør
Produktionsenheder
1RenCo Holding ApS
P-nr. 1028368085
Frederikslystvej 87, 8723 Løsning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -83.845 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 264.607 DKK | 58.212 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 114.158 DKK | 25.102 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RenCo Holding ApS (CVR 43353446)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver via, formueforvaltning, fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.