Haurum Holding ApS
CVR 43 36 09 14 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Haurum Holding ApS har CVR-nummer 43360914. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Funder Kirkevej 39, 8600 Silkeborg. Stiftet: 30. juni 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.135 kr., årets resultat 127.403 kr., egenkapital 3.019.714 kr., aktiver i alt 3.403.515 kr. Soliditetsgraden på 88,7 % er højere end hos 50 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 127.403 kr. er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Haurum Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Funder Kirkevej 39, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 30 Jun 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber, foretage investering samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-06-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43360914 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Funder Kirkevej 39, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,2%
▲ 14,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,24
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
88,7%
▼ 5,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
139,6%
▲ 139,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.135 | -5.916 | -5.915 | -1.295 |
| Resultat før skat | 126.587 | -324.011 | 255.401 | -60.192 |
| Årets resultat | 127.403 | -321.325 | 256.721 | -60.038 |
| Egenkapital | 3.019.714 | 3.027.311 | 3.470.637 | 3.213.916 |
| Aktiver i alt | 3.403.515 | 3.217.511 | 3.518.864 | 3.215.346 |
| Omsætningsaktiver | 90.473 | 50.165 | 41.586 | 289 |
| Kortfristet gæld | 383.801 | 190.200 | 48.227 | 1.430 |
| Gæld i alt | 383.801 | 190.200 | 48.227 | 1.430 |
| Soliditetsgrad | 88.7% | 94.1% | 98.6% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Haurum Siden 30 Jun 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Haurum Siden 30 Jun 2022Direktør
Produktionsenheder
1Haurum Holding ApS
P-nr. 1028376517
Funder Kirkevej 39, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -301.152 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 428.914 DKK | 94.358 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 53.771 DKK | 11.814 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Haurum Holding ApS (CVR 43360914)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.