Semila Invest ApS
CVR 43 38 75 96 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Semila Invest ApS har CVR-nummer 43387596. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Tyttebærvej 33, 8600 Silkeborg. Stiftet: 11. juli 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -6.625 kr., årets resultat 119.898 kr., egenkapital 217.054 kr., aktiver i alt 941.507 kr. Soliditetsgraden på 23,1 % er lavere end hos 82 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 119.898 kr. er højere end hos 58 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Semila Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Tyttebærvej 33, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 11 Jul 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter, samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-12-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43387596 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tyttebærvej 33, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
55,2%
▼ 24,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,19
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
23,1%
▲ 12,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
55,8%
▲ 55,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.625 | — | — | — |
| Resultat før skat | 119.898 | 76.942 | -11.638 | -8.148 |
| Årets resultat | 119.898 | 76.942 | -11.638 | -8.148 |
| Egenkapital | 217.054 | 97.156 | 20.214 | 31.852 |
| Aktiver i alt | 941.507 | 912.620 | 827.644 | 802.246 |
| Omsætningsaktiver | 139.261 | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 724.453 | 815.464 | 807.430 | 770.394 |
| Gæld i alt | 724.453 | 815.464 | 807.430 | 770.394 |
| Soliditetsgrad | 23.1% | 10.6% | 2.4% | 4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Henrik Lundorff Thorsgaard Siden 11 Jul 202250% Ejer
-
Jensine Møller Petersen Siden 11 Jul 202250% Ejer
Ledelse
2-
Henrik Lundorff Thorsgaard Siden 11 Jul 2022Direktør
-
Jensine Møller Petersen Siden 11 Jul 2022Direktør
Produktionsenheder
1Semila Invest ApS
P-nr. 1028409288
Tyttebærvej 33, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -12.978 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -11.638 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.148 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Semila Invest ApS (CVR 43387596)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.