JBI Invest ApS
CVR 43 45 46 25 · Spøttrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JBI Invest ApS har CVR-nummer 43454625. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Buksager 3A, 7860 Spøttrup. Stiftet: 7. juli 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -44.993 kr., årets resultat 13.831.517 kr., egenkapital 340.123.490 kr., aktiver i alt 384.542.408 kr. Soliditetsgraden på 88,4 % er lavere end hos 51 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 13.831.517 kr. er højere end hos 98 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JBI Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Buksager 3A, 7860 Spøttrup
- Kommune
- SKIVE
- Stiftet
- 7 Jul 2022
- Selskabskapital
- 41.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-07-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43454625 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 254900HJGMSYXM9L4C79
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Buksager 3A, 7860 Spøttrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,1%
▼ 5,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,48
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
88,4%
▲ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-53,9%
▼ 53,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -44.993 | -49.396 | -157.738 |
| Resultat før skat | 14.787.940 | 30.926.277 | 97.109.679 |
| Årets resultat | 13.831.517 | 30.014.219 | 97.138.564 |
| Egenkapital | 340.123.490 | 324.270.124 | 299.143.620 |
| Aktiver i alt | 384.542.408 | 368.615.703 | 299.738.812 |
| Omsætningsaktiver | 65.546.621 | 62.245.950 | 15.583.084 |
| Kortfristet gæld | 44.418.918 | 44.345.579 | 595.192 |
| Gæld i alt | 44.418.918 | 44.345.579 | 595.192 |
| Soliditetsgrad | 88.4% | 88% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jens Bak Ibsen Siden 7 Jul 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Jens Bak Ibsen Siden 7 Jul 2022Direktør
Produktionsenheder
1JBI Invest ApS
P-nr. 1028499015
Buksager 3A, 7860 Spøttrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 12.407.687 DKK | 2.729.672 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 339.632 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JBI Invest ApS (CVR 43454625)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.