Runge Lab ApS
CVR 43 49 72 94 · Bramming · Detailhandel med tøj · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Runge Lab ApS har CVR-nummer 43497294. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med tøj (branchekode 477110). Adresse: Stejlgårdsparken 40, 6740 Bramming. Stiftet: 7. september 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 462.964 kr., årets resultat 274.478 kr., egenkapital 417.562 kr., aktiver i alt 665.935 kr. Soliditetsgraden på 62,7 % er højere end hos 76 % af de 1.658 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 274.478 kr. er højere end hos 81 % af de 1.658 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 80 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Runge Lab ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med tøj (477110)
- Adresse
- Stejlgårdsparken 40, 6740 Bramming
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 7 Sep 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- køb og salg af tøj og sko og enhver dermed i naturlig forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-11-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43497294 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stejlgårdsparken 40, 6740 Bramming
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
65,7%
▼ 50,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,14
▲ 5,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
62,7%
▲ 24,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
64,6%
▲ 64,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1658 virksomheder i «Detailhandel med tøj»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 462.964 | 257.311 | -10.934 |
| Resultat før skat | 354.259 | 195.843 | — |
| Årets resultat | 274.478 | 166.769 | -63.684 |
| Egenkapital | 417.562 | 143.084 | -23.684 |
| Aktiver i alt | 665.935 | 373.459 | 125.788 |
| Omsætningsaktiver | 651.053 | 355.006 | 103.764 |
| Kortfristet gæld | 71.206 | 91.301 | 39.472 |
| Gæld i alt | 248.242 | 229.659 | 149.472 |
| Soliditetsgrad | 62.7% | 38.3% | -18.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Silas Runge Nielsen Siden 7 Sep 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Silas Runge Nielsen Siden 7 Sep 2022Direktør
Produktionsenheder
1Runge Lab ApS
P-nr. 1028555772
Stejlgårdsparken 40, 6740 Bramming
Detailhandel med tøj (477110)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 128.905 DKK | 28.358 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -17.792 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Runge Lab ApS (CVR 43497294)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sko, naturlig, tøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.