Semper Augustus Holding ApS
CVR 43 57 08 38 · Hellebæk · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Semper Augustus Holding ApS har CVR-nummer 43570838. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nordre Strandvej 119G, 1., 3150 Hellebæk. Stiftet: 12. oktober 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.288 kr., årets resultat 2.080.649 kr., egenkapital 2.120.546 kr., aktiver i alt 2.574.978 kr. Soliditetsgraden på 82,4 % er lavere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.080.649 kr. er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Semper Augustus Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nordre Strandvej 119G, 1., 3150 Hellebæk
- Kommune
- HELSINGØR
- Telefon
- 30729911
- peter@ravenvaluepartners.com
- Stiftet
- 12 Oct 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kontrollerende kapitalandele i andre selskaber samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-06-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43570838 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordre Strandvej 119G, 1., 3150 Hellebæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
98,1%
▲ 98,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,64
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,4%
▼ 17,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
2.020.147,6%
▲ 2.020.147,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.288 | — | — |
| Resultat før skat | 2.080.825 | — | 0 |
| Årets resultat | 2.080.649 | -103 | 0 |
| Egenkapital | 2.120.546 | 39.897 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 2.574.978 | 40.000 | 41.342 |
| Omsætningsaktiver | 2.554.978 | 0 | 1.342 |
| Kortfristet gæld | 453.227 | 103 | 1.342 |
| Gæld i alt | 454.432 | 103 | 1.342 |
| Soliditetsgrad | 82.4% | 99.7% | 96.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Peter Stæhr Siden 12 Oct 202250% Ejer
-
Freja Vigdis Stæhr Siden 12 Jun 202550% Ejer
Ledelse
1-
Peter Stæhr Siden 12 Oct 2022Direktør
Produktionsenheder
1Semper Augustus Holding ApS
P-nr. 1028652468
Nordre Strandvej 119G, 1., 3150 Hellebæk
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 145.865 DKK | 32.076 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 6.147 DKK | 1.342 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Semper Augustus Holding ApS (CVR 43570838)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kontrollerende.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.