Andersson Byg ApS
CVR 43 62 20 99 · Kirke Såby · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Andersson Byg ApS har CVR-nummer 43622099. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Poppelvej 11, 4060 Kirke Såby. Stiftet: 2. november 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 534.165 kr., årets resultat 9.937 kr., egenkapital 289.760 kr., aktiver i alt 1.298.071 kr. Soliditetsgraden på 22,3 % er lavere end hos 68 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 9.937 kr. er lavere end hos 62 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Andersson Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Poppelvej 11, 4060 Kirke Såby
- Kommune
- LEJRE
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 2 Nov 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedkervirksomhed samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-11-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43622099 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Poppelvej 11, 4060 Kirke Såby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,4%
▼ 143,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,29
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
22,3%
▲ 19,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-75,9%
▼ 75,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 534.165 | 613.730 | 637.532 |
| Resultat før skat | 14.029 | 41.176 | -53.147 |
| Årets resultat | 9.937 | 41.176 | -53.147 |
| Egenkapital | 289.760 | 28.028 | -13.147 |
| Aktiver i alt | 1.298.071 | 1.033.814 | 488.864 |
| Omsætningsaktiver | 1.298.071 | 1.033.814 | 488.864 |
| Kortfristet gæld | 1.008.311 | 1.005.786 | 502.011 |
| Gæld i alt | 1.008.311 | 1.005.786 | 502.011 |
| Soliditetsgrad | 22.3% | 2.7% | -2.7% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
June Riisgaard Andersson Siden 2 Nov 2022100% Ejer
Ledelse
1-
June Riisgaard Andersson Siden 2 Nov 2022Direktør
Produktionsenheder
1Andersson Byg ApS
P-nr. 1028720811
Poppelvej 11, 4060 Kirke Såby
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -42.433 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Andersson Byg ApS (CVR 43622099)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.