M. Soland Holding ApS
CVR 43 69 55 25 · Stenløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M. Soland Holding ApS har CVR-nummer 43695525. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stenløsevej 25, 3660 Stenløse. Stiftet: 25. november 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.941 kr., årets resultat 143.250 kr., egenkapital 1.340.132 kr., aktiver i alt 1.754.997 kr. Soliditetsgraden på 76,4 % er lavere end hos 62 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 143.250 kr. er højere end hos 59 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M. Soland Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stenløsevej 25, 3660 Stenløse
- Kommune
- EGEDAL
- Stiftet
- 25 Nov 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-06-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43695525 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stenløsevej 25, 3660 Stenløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,7%
▼ 8,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,80
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,4%
▲ 3,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-39,8%
▼ 39,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.941 | -7.450 | -53.720 | -10.000 |
| Resultat før skat | 171.267 | 228.355 | 962.576 | -10.000 |
| Årets resultat | 143.250 | 238.101 | 969.781 | -10.000 |
| Egenkapital | 1.340.132 | 1.236.882 | 1.059.781 | 90.000 |
| Aktiver i alt | 1.754.997 | 1.702.819 | 1.592.281 | 96.250 |
| Omsætningsaktiver | 137.087 | 169.794 | 153.994 | 96.250 |
| Kortfristet gæld | 171.987 | 231.250 | 312.500 | 6.250 |
| Gæld i alt | 414.865 | 465.937 | 532.500 | 6.250 |
| Soliditetsgrad | 76.4% | 72.6% | 66.6% | 93.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Soland Hald Siden 25 Nov 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Soland Hald Siden 25 Nov 2022Direktør
Produktionsenheder
1M. Soland Holding ApS
P-nr. 1028819664
Stenløsevej 25, 3660 Stenløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 354.758 DKK | 78.034 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.307.762 DKK | 287.694 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.250 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. Soland Holding ApS (CVR 43695525)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.