Frantz Hansen Holding ApS
CVR 43 76 49 34 · Vedbæk · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Frantz Hansen Holding ApS har CVR-nummer 43764934. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kratmosevej 53B, 2950 Vedbæk. Stiftet: 1. januar 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.000 kr., årets resultat 94.693 kr., egenkapital 357.532 kr., aktiver i alt 399.489 kr. Soliditetsgraden på 89,5 % er højere end hos 51 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 94.693 kr. er højere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Frantz Hansen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kratmosevej 53B, 2950 Vedbæk
- Kommune
- RUDERSDAL
- Telefon
- 31554490
- Stiftet
- 1 Jan 2023
- Selskabskapital
- 45.000 DKK
- Formål
- Formålet er at agere holdingselskab for ejerandele i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-01-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43764934 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kratmosevej 53B, 2950 Vedbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,5%
▼ 61,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,37
▲ 1,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,5%
▲ 41,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-59,0%
▼ 59,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.000 | -5.225 | -385 |
| Resultat før skat | 94.693 | 231.224 | -13.385 |
| Årets resultat | 94.693 | 231.224 | -13.385 |
| Egenkapital | 357.532 | 262.839 | 31.615 |
| Aktiver i alt | 399.489 | 549.489 | 304.615 |
| Omsætningsaktiver | 99.489 | 249.489 | 4.615 |
| Kortfristet gæld | 41.957 | 286.650 | 273.000 |
| Gæld i alt | 41.957 | 286.650 | 273.000 |
| Soliditetsgrad | 89.5% | 47.8% | 10.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Christian Frantz Hansen Siden 1 Jan 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Christian Frantz Hansen Siden 1 Jan 2023Adm. dir.
Produktionsenheder
1Frantz Hansen Holding ApS
P-nr. 1028909426
Kratmosevej 53B, 2950 Vedbæk
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -18.776 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -13.385 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Frantz Hansen Holding ApS (CVR 43764934)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver agere, formålet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.