Utca Holding ApS
CVR 43 77 89 94 · Nordhavn · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Utca Holding ApS har CVR-nummer 43778994. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sandkaj 25, 1. th, 2150 Nordhavn. Stiftet: 8. december 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -6.215 kr., årets resultat 10.843 kr., egenkapital 1.478.112 kr., aktiver i alt 1.541.875 kr. Soliditetsgraden på 95,9 % er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 10.843 kr. er lavere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Utca Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sandkaj 25, 1. th, 2150 Nordhavn
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 8 Dec 2022
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt andre hermed beslægtede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-12-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43778994 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 1595AOP6PUXPIPRLA941
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sandkaj 25, 1. th, 2150 Nordhavn
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,7%
▼ 44,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
24,18
▼ 21,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,9%
▼ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,5%
▼ 98,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.215 | -7.450 | -14.020 | -5.000 |
| Resultat før skat | 12.965 | 733.569 | -14.010 | -5.000 |
| Årets resultat | 10.843 | 729.279 | -14.010 | -5.000 |
| Egenkapital | 1.478.112 | 1.602.269 | 872.990 | 887.000 |
| Aktiver i alt | 1.541.875 | 1.637.809 | 910.490 | 892.000 |
| Omsætningsaktiver | 1.541.875 | 1.637.809 | 910.490 | 892.000 |
| Kortfristet gæld | 63.763 | 35.540 | 37.500 | 5.000 |
| Gæld i alt | 63.763 | 35.540 | 37.500 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 95.9% | 97.8% | 95.9% | 99.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mike Skouboe Eschen Siden 8 Dec 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Mike Skouboe Eschen Siden 8 Dec 2022Direktør
Produktionsenheder
1Utca Holding ApS
P-nr. 1028927386
Sandkaj 25, 1. th, 2150 Nordhavn
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 14.559 DKK | 3.190 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -14.010 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Utca Holding ApS (CVR 43778994)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.