Hansen & Jäpelt Invest ApS
CVR 43 78 08 32 · Kongens Lyngby · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Hansen & Jäpelt Invest ApS har CVR-nummer 43780832. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Frem 30, 2800 Kongens Lyngby. Stiftet: 13. januar 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.375 kr., årets resultat 465.678 kr., egenkapital 826.800 kr., aktiver i alt 983.016 kr. Soliditetsgraden på 84,1 % er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 465.678 kr. er højere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hansen & Jäpelt Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Frem 30, 2800 Kongens Lyngby
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Stiftet
- 13 Jan 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele i dattervirksomheder samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-01-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43780832 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Frem 30, 2800 Kongens Lyngby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
56,3%
▼ 1,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,39
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,1%
▲ 14,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
63,2%
▲ 63,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.375 | -10.000 | -20.670 |
| Resultat før skat | 460.642 | 281.852 | 170.688 |
| Årets resultat | 465.678 | 285.288 | 172.558 |
| Egenkapital | 826.800 | 496.123 | 332.835 |
| Aktiver i alt | 983.016 | 707.930 | 423.843 |
| Omsætningsaktiver | 216.424 | 127.049 | 8.804 |
| Kortfristet gæld | 156.216 | 211.807 | 91.008 |
| Gæld i alt | 156.216 | 211.807 | 91.008 |
| Soliditetsgrad | 84.1% | 70.1% | 78.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jakob Bak Jäpelt Siden 13 Jan 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Jakob Bak Jäpelt Siden 13 Jan 2023Direktør
Produktionsenheder
1Hansen & Jäpelt Invest ApS
P-nr. 1028931499
Frem 30, 2800 Kongens Lyngby
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 444.080 DKK | 97.680 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 315.851 DKK | 69.476 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Hansen & Jäpelt Invest ApS (CVR 43780832)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver dattervirksomheder.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.