OxVal ApS
CVR 43 83 45 84 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
OxVal ApS har CVR-nummer 43834584. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lundhusvej 26, 7100 Vejle. Stiftet: 25. januar 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.919 kr., årets resultat 135.880 kr., egenkapital 655.652 kr., aktiver i alt 655.865 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 135.880 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som OxVal ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lundhusvej 26, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 25 Jan 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt enhver aktivitet, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-01-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43834584 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundhusvej 26, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,7%
▼ 19,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
731,76
▲ 347,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-41,4%
▼ 41,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.919 | -6.250 | — |
| Resultat før skat | 135.880 | 232.005 | 307.967 |
| Årets resultat | 135.880 | 231.805 | 307.967 |
| Egenkapital | 655.652 | 579.772 | 347.967 |
| Aktiver i alt | 655.865 | 579.980 | 539.867 |
| Omsætningsaktiver | 155.865 | 79.980 | 39.867 |
| Kortfristet gæld | 213 | 208 | 191.900 |
| Gæld i alt | 213 | 208 | 191.900 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 64.5% |
| Ansatte (gns.) | 2 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Carrline Holding ApS Siden 25 Jan 202350% Ejer
-
S. Oxholm Holding ApS Siden 25 Jan 202350% Ejer
Ledelse
2-
Steffen Vinther Oxholm Siden 25 Jan 2023Direktør
-
Andreas Valentin Knudsen Siden 25 Jan 2023Direktør
Produktionsenheder
1OxVal ApS
P-nr. 1029004044
Lundhusvej 26, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -32.087 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -25.133 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: OxVal ApS (CVR 43834584)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver aktivitet, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.