L. Spaabæk Holding ApS
CVR 43 83 65 01 · Holstebro · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
L. Spaabæk Holding ApS har CVR-nummer 43836501. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Helgolandsgade 39C, 7500 Holstebro. Stiftet: 8. februar 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -9.700 kr., årets resultat -51.947 kr., egenkapital 1.170.986 kr., aktiver i alt 2.608.646 kr. Soliditetsgraden på 44,9 % er lavere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -51.947 kr. er lavere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som L. Spaabæk Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Helgolandsgade 39C, 7500 Holstebro
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Stiftet
- 8 Feb 2023
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab samt drive virksomhed med investering og finansiering , herunder at eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-02-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43836501 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Helgolandsgade 39C, 7500 Holstebro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-4,4%
▼ 4,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,00
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,9%
▼ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-4.364,9%
▼ 4.364,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.700 | -12.476 | -20.000 |
| Resultat før skat | -65.565 | 18.155 | -76.986 |
| Årets resultat | -51.947 | 1.218 | -60.049 |
| Egenkapital | 1.170.986 | 1.222.933 | 1.282.715 |
| Aktiver i alt | 2.608.646 | 2.605.859 | 2.827.547 |
| Omsætningsaktiver | 3.118 | 331 | 222.019 |
| Kortfristet gæld | 1.437.660 | 1.382.926 | 1.544.832 |
| Gæld i alt | 1.437.660 | 1.382.926 | 1.544.832 |
| Soliditetsgrad | 44.9% | 46.9% | 45.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Spaabæk Siden 8 Feb 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Spaabæk Siden 8 Feb 2023Direktør
Produktionsenheder
1L. Spaabæk Holding ApS
P-nr. 1029006322
Helgolandsgade 39C, 7500 Holstebro
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -146.926 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -15.089 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: L. Spaabæk Holding ApS (CVR 43836501)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver finansiering, fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.