MaiScope Topco ApS
CVR 43 93 35 90 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MaiScope Topco ApS har CVR-nummer 43933590. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Trehuse 14, 7400 Herning. Stiftet: 16. marts 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 31.008.000 EUR, årets resultat 6.917.000 EUR, egenkapital 65.996.000 EUR, aktiver i alt 117.796.000 EUR. Soliditetsgraden på 56,0 % er lavere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 21 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MaiScope Topco ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Trehuse 14, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 16 Mar 2023
- Selskabskapital
- 48.360.000 DKK
- Formål
- virke som holdingselskab, at foretage investering og formuepleje
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-07-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43933590 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Trehuse 14, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,5%
▲ 1,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,88
▼ 7,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,0%
▲ 11,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
22,8%
▲ 22,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i hvert års egen valuta| Nøgletal | 2026EUR | 2025EUR | 2024EUR | 2023DKK |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 37.639.000 | 44.163.000 |
| Bruttoresultat | 31.008.000 | 25.728.000 | 6.937.000 | -1.768.000 |
| Resultat før skat | 9.056.000 | 7.190.000 | -3.731.000 | -35.474.000 |
| Årets resultat | 6.917.000 | 5.633.000 | -2.928.000 | -30.658.000 |
| Egenkapital | 65.996.000 | 59.517.000 | 54.111.000 | 425.340.000 |
| Aktiver i alt | 117.796.000 | 132.501.000 | 125.558.000 | 973.566.000 |
| Omsætningsaktiver | 28.116.000 | 38.887.000 | 27.933.000 | 218.422.000 |
| Kortfristet gæld | 9.776.000 | 3.923.000 | 2.609.000 | 33.280.000 |
| Gæld i alt | 51.800.000 | 72.983.000 | 71.447.000 | 548.226.000 |
| Soliditetsgrad | 56% | 44.9% | 43.1% | 43.7% |
| Ansatte (gns.) | 75 | 68 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Heraclea IV S.à r.l. Siden 12 Apr 202390% Ejer
Ledelse
4-
Fredrik Eugen Oweson Siden 12 Apr 2023Bestyrelsesmedlem
-
Lars Ragnar Eriksson Siden 16 Mar 2023Direktør
-
Lars Ragnar Eriksson Siden 16 Mar 2023Bestyrelsesmedlem
-
Kishan Sammani Siden 12 Apr 2023Formand
Produktionsenheder
1MaiScope Topco ApS
P-nr. 1029147007
Trehuse 14, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 69.137.024 DKK | 15.210.140 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 10.783.951 DKK | 2.372.458 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MaiScope Topco ApS (CVR 43933590)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Gribskov Erhverv og Turisme FMBA Gilleleje
- A.P. MØLLER OG HUSTRU CHASTINE MC-KINNEY MØLLERS FOND TIL ALMENE FORMAAL København K
- Veteranfonden Charlottenlund
- Jan Dahl Invest ApS Frederiksværk
- Requisite Ventures ApS København Ø
- IA VNI Invest ApS Hvidovre
- Sebastian Johansen Holding ApS Ballerup
- NA VNI Invest ApS Hvidovre
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver virke, formuepleje, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.