MVP Holding Horsens ApS
CVR 44 08 75 88 · Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MVP Holding Horsens ApS har CVR-nummer 44087588. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Langballe 7B, 8700 Horsens. Stiftet: 30. maj 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -115.378 kr., årets resultat 277.176 kr., egenkapital 7.835.520 kr., aktiver i alt 7.874.674 kr. Soliditetsgraden på 99,5 % er højere end hos 82 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 277.176 kr. er højere end hos 67 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MVP Holding Horsens ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Langballe 7B, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Stiftet
- 30 May 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed, herunder at eje kapitalandele i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44087588 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845007DDFF8AB44B980
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langballe 7B, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,5%
▼ 12,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
201,12
▼ 1.009,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,5%
▼ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-77,1%
▼ 77,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -115.378 | -94.881 | -8.471 |
| Resultat før skat | 356.376 | 1.554.810 | 501.973 |
| Årets resultat | 277.176 | 1.211.908 | 454.651 |
| Egenkapital | 7.835.520 | 7.558.344 | 6.346.436 |
| Aktiver i alt | 7.874.674 | 7.564.594 | 6.399.621 |
| Omsætningsaktiver | 7.874.674 | 7.564.594 | 6.238.867 |
| Kortfristet gæld | 39.154 | 6.250 | 53.185 |
| Gæld i alt | 39.154 | 6.250 | 53.185 |
| Soliditetsgrad | 99.5% | 99.9% | 99.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Michael Vinter Poulsen Siden 19 Mar 202650% Ejer
-
Helle Søby Poulsen Siden 19 Mar 202650% Ejer
Ledelse
1-
Michael Vinter Poulsen Siden 30 May 2023Direktør
Produktionsenheder
1MVP Holding Horsens ApS
P-nr. 1029355394
Langballe 7B, 8700 Horsens
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.561.399 DKK | 330.394 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 215.168 DKK | 47.005 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MVP Holding Horsens ApS (CVR 44087588)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.