Ransel Holding ApS
CVR 44 12 06 31 · Kruså · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ransel Holding ApS har CVR-nummer 44120631. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Aabenraavej 13, 6340 Kruså. Stiftet: 15. juni 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -6.751 kr., årets resultat 585.450 kr., egenkapital 1.955.887 kr., aktiver i alt 2.261.081 kr. Soliditetsgraden på 86,5 % er lavere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 585.450 kr. er højere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ransel Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Aabenraavej 13, 6340 Kruså
- Kommune
- AABENRAA
- Stiftet
- 15 Jun 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- som holdingvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-06-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44120631 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Aabenraavej 13, 6340 Kruså
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
29,9%
▲ 27,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,25
▼ 9,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
86,5%
▼ 7,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.807,0%
▲ 1.807,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -6.751 | -7.100 | -26.371 |
| Resultat før skat | 591.544 | 37.058 | 318.244 |
| Årets resultat | 585.450 | 30.700 | 314.526 |
| Egenkapital | 1.955.887 | 1.505.436 | 1.596.736 |
| Aktiver i alt | 2.261.081 | 1.605.089 | 1.636.288 |
| Omsætningsaktiver | 1.601.200 | 1.510.441 | 1.234.571 |
| Kortfristet gæld | 305.194 | 99.653 | 39.552 |
| Gæld i alt | 305.194 | 99.653 | 39.552 |
| Soliditetsgrad | 86.5% | 93.8% | 97.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Damgaard Randers Siden 16 Jun 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Rebekka Christine Randers Frenander Siden 9 Jul 2024Direktør
Produktionsenheder
1Ransel Holding ApS
P-nr. 1029399324
Aabenraavej 13, 6340 Kruså
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 48.823 DKK | 10.736 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 359.690 DKK | 79.112 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ransel Holding ApS (CVR 44120631)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holdingvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.