Torben Steffensen Invest ApS
CVR 44 15 19 87 · Varde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Torben Steffensen Invest ApS har CVR-nummer 44151987. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sønderalle 4, 6800 Varde. Stiftet: 29. juni 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -19.445 kr., årets resultat 740.714 kr., egenkapital 1.699.936 kr., aktiver i alt 1.862.106 kr. Soliditetsgraden på 91,3 % er højere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 740.714 kr. er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Torben Steffensen Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sønderalle 4, 6800 Varde
- Kommune
- VARDE
- Stiftet
- 29 Jun 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber, formuepleje og investering i værdipapirer og/eller ejendomme og lignende samt hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-06-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44151987 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500F48F8J5ADB6E58
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sønderalle 4, 6800 Varde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
43,6%
▲ 15,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,65
▼ 19,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,3%
▼ 7,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
139,1%
▲ 139,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -19.445 | -34.120 | -12.500 |
| Resultat før skat | 723.837 | 299.512 | 247.500 |
| Årets resultat | 740.714 | 309.733 | 250.250 |
| Egenkapital | 1.699.936 | 1.094.222 | 1.034.489 |
| Aktiver i alt | 1.862.106 | 1.106.722 | 1.127.925 |
| Omsætningsaktiver | 1.077.867 | 322.483 | 343.686 |
| Kortfristet gæld | 162.170 | 12.500 | 93.436 |
| Gæld i alt | 162.170 | 12.500 | 93.436 |
| Soliditetsgrad | 91.3% | 98.9% | 91.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Torben Steffensen Siden 29 Jun 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Torben Steffensen Siden 29 Jun 2023Direktør
Produktionsenheder
1Torben Steffensen Invest ApS
P-nr. 1029440723
Sønderalle 4, 6800 Varde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 674.507 DKK | 148.390 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 367.893 DKK | 80.916 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Torben Steffensen Invest ApS (CVR 44151987)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formuepleje, lignende, ejendomme.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.