RNA Investment ApS
CVR 44 16 35 86 · Holstebro · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RNA Investment ApS har CVR-nummer 44163586. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nybovej 9, 7500 Holstebro. Stiftet: 1. juli 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 16.422.000 kr., egenkapital 310.231.000 kr., aktiver i alt 319.279.000 kr. Soliditetsgraden på 97,2 % er højere end hos 67 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 16.422.000 kr. er højere end hos 98 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RNA Investment ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nybovej 9, 7500 Holstebro
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Stiftet
- 1 Jul 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve erhvervsvirksomhed gennem ejerskab af andele i datterselskaber m.v
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-07-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44163586 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 1595M3AGT4FRIXSP8B51
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nybovej 9, 7500 Holstebro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,3%
▼ 7,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,79
▲ 2,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,2%
▲ 3,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-55,7%
▼ 55,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 |
| Resultat før skat | 16.881.000 | 38.282.000 | 18.223.000 |
| Årets resultat | 16.422.000 | 37.100.000 | 17.926.000 |
| Egenkapital | 310.231.000 | 288.519.000 | 255.919.000 |
| Aktiver i alt | 319.279.000 | 307.422.000 | 256.347.000 |
| Omsætningsaktiver | 52.424.000 | 55.179.000 | 31.843.000 |
| Kortfristet gæld | 9.048.000 | 18.903.000 | 428.000 |
| Gæld i alt | 9.048.000 | 18.903.000 | 428.000 |
| Soliditetsgrad | 97.2% | 93.9% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Normann Andersen Siden 1 Jul 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Normann Andersen Siden 1 Jul 2023Direktør
Produktionsenheder
1RNA Investment ApS
P-nr. 1029455267
Nybovej 9, 7500 Holstebro
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.092.977 DKK | 1.107.509 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RNA Investment ApS (CVR 44163586)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver erhvervsvirksomhed, ejerskab, andele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.