Peanuts Holdingselskab ApS
CVR 44 26 93 25 · Køge · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Peanuts Holdingselskab ApS har CVR-nummer 44269325. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sandvadsvej 16, 4600 Køge. Stiftet: 30. august 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 79.784 kr., egenkapital 9.671.465 kr., aktiver i alt 9.714.252 kr. Soliditetsgraden på 99,6 % er højere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 79.784 kr. er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Peanuts Holdingselskab ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sandvadsvej 16, 4600 Køge
- Kommune
- KØGE
- Telefon
- 56657300
- kbj@cencio.com
- Stiftet
- 30 Aug 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab samt drive virksomhed med investering og finansiering , herunder at eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-08-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44269325 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sandvadsvej 16, 4600 Køge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,8%
▼ 9,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
22,61
▼ 95,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,6%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-92,0%
▼ 92,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — |
| Resultat før skat | 83.546 | 995.379 | -24.420 |
| Årets resultat | 79.784 | 996.327 | -23.045 |
| Egenkapital | 9.671.465 | 9.659.181 | 8.723.854 |
| Aktiver i alt | 9.714.252 | 9.666.996 | 8.748.274 |
| Omsætningsaktiver | 967.353 | 920.097 | 1.375 |
| Kortfristet gæld | 42.787 | 7.815 | 24.420 |
| Gæld i alt | 42.787 | 7.815 | 24.420 |
| Soliditetsgrad | 99.6% | 99.9% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kristian Buk Jørgensen Siden 30 Aug 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Kristian Buk Jørgensen Siden 13 Feb 2024Direktør
Produktionsenheder
1Peanuts Holdingselskab ApS
P-nr. 1029595034
Sandvadsvej 16, 4600 Køge
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -457.659 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 636.008 DKK | 139.920 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Peanuts Holdingselskab ApS (CVR 44269325)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver finansiering, fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.