Ibsen & Søndergård Agro & Renewables ApS
CVR 44 32 82 08 · Spøttrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ibsen & Søndergård Agro & Renewables ApS har CVR-nummer 44328208. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Buksager 3A, 7860 Spøttrup. Stiftet: 27. september 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -36.285 kr., årets resultat -115.759 kr., egenkapital 12.933.012 kr., aktiver i alt 15.686.400 kr. Soliditetsgraden på 82,4 % er lavere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -115.759 kr. er lavere end hos 88 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ibsen & Søndergård Agro & Renewables ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Buksager 3A, 7860 Spøttrup
- Kommune
- SKIVE
- hbj@jbi-holding.dk
- Stiftet
- 27 Sep 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i selskaber inden for landbrug og vedvarende energi samt andet hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-09-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44328208 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Buksager 3A, 7860 Spøttrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,9%
▼ 29,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,07
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,4%
▲ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-103,1%
▼ 103,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | -36.285 | -34.190 |
| Resultat før skat | -146.860 | 3.715.204 |
| Årets resultat | -115.759 | 3.750.494 |
| Egenkapital | 12.933.012 | 13.048.771 |
| Aktiver i alt | 15.686.400 | 16.398.952 |
| Omsætningsaktiver | 205.005 | 925.061 |
| Kortfristet gæld | 2.753.388 | 3.350.181 |
| Gæld i alt | 2.753.388 | 3.350.181 |
| Soliditetsgrad | 82.4% | 79.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
JENS IBSEN HOLDING ApS Siden 27 Sep 202350% Ejer
-
Nyholm Holding Spøttrup ApS Siden 27 Sep 202350% Ejer
Ledelse
2-
Jens Søndergård Siden 27 Sep 2023Direktør
-
Jens Bak Ibsen Siden 27 Sep 2023Direktør
Produktionsenheder
1Ibsen & Søndergård Agro & Renewables ApS
P-nr. 1029682654
Buksager 3A, 7860 Spøttrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.190.278 DKK | 701.844 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ibsen & Søndergård Agro & Renewables ApS (CVR 44328208)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver energi, landbrug, vedvarende.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.