Swemac Vision ApS
CVR 44 41 68 83 · Roskilde · Engroshandel med læge- og hospitalsartikler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Swemac Vision ApS har CVR-nummer 44416883. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (branchekode 464620). Adresse: Industrileddet 11, e, 4000 Roskilde. Stiftet: 3. november 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 9.070.375 kr., årets resultat 4.326.273 kr., egenkapital 4.201.302 kr., aktiver i alt 35.395.148 kr. Soliditetsgraden på 11,9 % er lavere end hos 83 % af de 309 virksomheder i branchen «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.326.273 kr. er højere end hos 85 % af de 309 virksomheder i branchen «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Swemac Vision ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (464620)
- Adresse
- Industrileddet 11, e, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 3 Nov 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- engroshandel med medicinsk udstyr og serviceaftaler og anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-11-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44416883 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrileddet 11, e, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
103,0%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,14
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
11,9%
▲ 97,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
2.722,4%
▲ 2.722,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
309 virksomheder i «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 9.070.375 | -142.596 |
| Resultat før skat | 5.574.270 | -224.370 |
| Årets resultat | 4.326.273 | -164.971 |
| Egenkapital | 4.201.302 | -124.971 |
| Aktiver i alt | 35.395.148 | 146.155 |
| Omsætningsaktiver | 35.350.272 | 133.786 |
| Kortfristet gæld | 31.132.242 | 271.126 |
| Gæld i alt | 31.132.242 | 271.126 |
| Soliditetsgrad | 11.9% | -85.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Swemac Vision AB Siden 3 Nov 2023100% Ejer
Ledelse
3-
Lars Johan Henrik Hansson Siden 3 Nov 2023Bestyrelsesmedlem
-
Martin Thomas Sjögren Siden 3 Nov 2023Bestyrelsesmedlem
-
Simon Rovinski Siden 3 Nov 2023Direktør
Produktionsenheder
1Swemac Vision ApS
P-nr. 1029816006
Industrileddet 11, e, 4000 Roskilde
Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (464620)
👥 3 ansatte
Tildelte offentlige kontrakter
2-
Region Nordjylland · 19 Aug 2026
-
Professionshøjskolen VIA University College · 29 Apr 2026
Kilde: TED (Tenders Electronic Daily).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -274.218 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Swemac Vision ApS (CVR 44416883)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver serviceaftaler, medicinsk, hospitalsartikler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.