Møller & Rothe Holding II ApS
CVR 44 45 98 33 · Nordhavn · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Møller & Rothe Holding II ApS har CVR-nummer 44459833. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Baltikavej 7, 2150 Nordhavn. Stiftet: 28. november 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 2.299.622 kr., egenkapital 30.444.264 kr., aktiver i alt 30.619.048 kr. Soliditetsgraden på 99,4 % er højere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.299.622 kr. er højere end hos 90 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Møller & Rothe Holding II ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Baltikavej 7, 2150 Nordhavn
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 33913737
- contact@moller-rothe.dk
- Stiftet
- 28 Nov 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier eller andre kapitalandele samt anden hermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-11-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44459833 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Baltikavej 7, 2150 Nordhavn
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
7,6%
▼ 5,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
61,36
▲ 47,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,4%
▲ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-45,7%
▼ 45,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — |
| Resultat før skat | 2.375.715 | 4.301.119 | 396.548 |
| Årets resultat | 2.299.622 | 4.238.059 | 309.098 |
| Egenkapital | 30.444.264 | 33.144.642 | 30.906.583 |
| Aktiver i alt | 30.619.048 | 34.302.283 | 30.915.036 |
| Omsætningsaktiver | 10.725.493 | 16.160.478 | 12.773.231 |
| Kortfristet gæld | 174.784 | 1.157.641 | 8.453 |
| Gæld i alt | 174.784 | 1.157.641 | 8.453 |
| Soliditetsgrad | 99.4% | 96.6% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jan Christian Thomeé Gelbjerg-Hansen Siden 28 Nov 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Jan Christian Thomeé Gelbjerg-Hansen Siden 28 Nov 2023Direktør
Produktionsenheder
1Møller & Rothe Holding II ApS
P-nr. 1029871511
Baltikavej 7, 2150 Nordhavn
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.231.185 DKK | 710.842 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 5.793.245 DKK | 1.274.504 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Møller & Rothe Holding II ApS (CVR 44459833)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.