C.A. LARSEN INVEST ApS
CVR 51 35 98 28 · Odense NV · Udlejning af erhvervsejendomme · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
C.A. LARSEN INVEST ApS har CVR-nummer 51359828. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udlejning af erhvervsejendomme (branchekode 682040). Adresse: Hans Egedes Vej 2A, 5210 Odense NV. Stiftet: 2. marts 1975. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 7.735.000 kr., bruttofortjeneste 7.448.000 kr., årets resultat 10.772.000 kr., egenkapital 202.618.000 kr., aktiver i alt 208.032.000 kr. Soliditetsgraden på 97,4 % er højere end hos 95 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 10.772.000 kr. er højere end hos 96 % af de 19.182 virksomheder i branchen «Udlejning af erhvervsejendomme», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som C.A. LARSEN INVEST ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Adresse
- Hans Egedes Vej 2A, 5210 Odense NV
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Stiftet
- 2 Mar 1975
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- handel og finansieringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionens medlemmer hver for sig.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-06-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK51359828 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hans Egedes Vej 2A, 5210 Odense NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
139,3%
▼ 0,2 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
5,3%
▼ 0,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
12,72
▼ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,4%
▲ 3,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
0,9%
▲ 0,9 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
1,1%
▲ 1,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
19182 virksomheder i «Udlejning af erhvervsejendomme»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 7.735.000 | 7.652.000 | 7.634.000 | 7.224.000 | 7.009.000 |
| Bruttoresultat | 7.448.000 | 7.323.000 | 7.201.000 | 6.986.000 | 6.867.000 |
| Resultat før skat | 12.045.000 | 12.089.000 | 9.192.000 | 8.023.000 | 20.768.000 |
| Årets resultat | 10.772.000 | 10.675.000 | 7.443.000 | 6.388.000 | 19.131.000 |
| Egenkapital | 202.618.000 | 191.845.000 | 183.170.000 | 177.728.000 | 173.340.000 |
| Aktiver i alt | 208.032.000 | 204.704.000 | 205.757.000 | 194.184.000 | 191.716.000 |
| Omsætningsaktiver | 39.605.000 | 48.258.000 | 54.057.000 | 71.185.000 | 70.593.000 |
| Kortfristet gæld | 3.114.000 | 3.594.000 | 12.003.000 | 3.891.000 | 4.529.000 |
| Gæld i alt | 3.114.000 | 10.659.000 | 20.486.000 | 14.400.000 | 16.381.000 |
| Soliditetsgrad | 97.4% | 93.7% | 89% | 91.5% | 90.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Jesper Larsen Siden 28 Mar 199620% Ejer
-
Asbjørn Sylvester Brinck Larsen Siden 21 Jun 202333,33% Ejer
-
Vanilla Josefine Brinck Larsen Siden 21 Jun 202333,33% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Larsen Siden 19 Mar 1994Direktør
Produktionsenheder
1C A LARSEN INVEST APS
P-nr. 1001966739
Hans Egedes Vej 2A, 5210 Odense NV
Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 13.451.050 DKK | 2.959.220 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 9.088.659 DKK | 1.997.714 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 7.721.696 DKK | 1.698.752 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 24.410.502 DKK | 5.370.310 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 24.178.249 DKK | 5.319.204 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: C.A. LARSEN INVEST ApS (CVR 51359828)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver finansieringsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.