Poul Henningsen Holding ApS
CVR 56 18 99 12 · Fredericia · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Poul Henningsen Holding ApS har CVR-nummer 56189912. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Samsøvej 1, 7000 Fredericia. Stiftet: 20. november 1975. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.610 kr., årets resultat 5.097.914 kr., egenkapital 41.870.723 kr., aktiver i alt 44.243.646 kr. Soliditetsgraden på 94,6 % er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.097.914 kr. er højere end hos 95 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Poul Henningsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Samsøvej 1, 7000 Fredericia
- Kommune
- FREDERICIA
- Antal ansatte
-
1
1997 1998
- Telefon
- 64402644
- Stiftet
- 20 Nov 1975
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- direkte eller gennem kapitalinteresser i andre selskaber, at drive handel, fabrikation, finansiering, besiddelse af fast ejendom samt investering i værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-01-18
- Sekundære brancher
- Administration af fast ejendom på kontraktbasis (683210)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK56189912 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500OQ8YDFD92ANE05
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Samsøvej 1, 7000 Fredericia
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,2%
▲ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
10,12
▼ 8,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,6%
▼ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
29,2%
▲ 29,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.610 | 45.719 | -45.260 | 4.184 | -6.439 |
| Resultat før skat | 5.825.641 | 4.252.790 | 4.959.841 | 4.144.877 | 3.536.248 |
| Årets resultat | 5.097.914 | 3.946.291 | 4.742.149 | 4.113.039 | 3.440.520 |
| Egenkapital | 41.870.723 | 36.669.742 | 32.773.900 | 28.720.198 | 24.907.159 |
| Aktiver i alt | 44.243.646 | 37.850.108 | 35.190.138 | 30.890.335 | 25.749.968 |
| Omsætningsaktiver | 18.696.220 | 21.369.281 | 13.441.633 | 10.434.069 | 9.394.851 |
| Kortfristet gæld | 1.848.105 | 1.152.857 | 2.402.342 | 2.153.053 | 810.593 |
| Gæld i alt | 1.848.105 | 1.152.857 | 2.402.342 | 2.153.053 | 810.593 |
| Soliditetsgrad | 94.6% | 96.9% | 93.1% | 93% | 96.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Poul Henningsen Siden 12 Jul 1991100% Ejer
Ledelse
1-
Poul Henningsen Siden 20 Nov 1975Direktør
Produktionsenheder
1Poul Henningsen Holding ApS
P-nr. 1002044814
Samsøvej 1, 7000 Fredericia
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.946.041 DKK | 428.120 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.719.284 DKK | 817.958 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 4.545.938 DKK | 1.000.098 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.803.982 DKK | 396.778 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 3.761.900 DKK | 827.618 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Poul Henningsen Holding ApS (CVR 56189912)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalinteresser, kontraktbasis, fabrikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.