I. P. INVEST. RANDERS A/S
CVR 63 63 38 28 · Randers SV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
I. P. INVEST. RANDERS A/S har CVR-nummer 63633828. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Gl. Stationsvej 9, st. th, 8940 Randers SV. Stiftet: 1. oktober 1982. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste -120.283 kr., årets resultat 2.705.643 kr., egenkapital 23.554.041 kr., aktiver i alt 24.134.339 kr. Soliditetsgraden på 97,6 % er højere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.705.643 kr. er højere end hos 91 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som I. P. INVEST. RANDERS A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Gl. Stationsvej 9, st. th, 8940 Randers SV
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Telefon
- 22616565
- dorthe@fukon.dk
- Stiftet
- 1 Oct 1982
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- formål er besiddelse af aktier og/eller anparter i helt eller delvist ejede datterselskaber, at drive investeringsvirksomhed, samt enhver aktivitet der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af bestyrelsesformanden i forening med ét andet bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-10-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK63633828 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845008400AE453E9876
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gl. Stationsvej 9, st. th, 8940 Randers SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,5%
▲ 7,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
18,39
▲ 13,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,6%
▲ 7,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
222,1%
▲ 222,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -120.283 | -78.879 | -63.415 | -114.489 | -59.968 |
| Resultat før skat | 2.690.023 | 817.153 | 1.115.205 | 1.173.103 | 745.432 |
| Årets resultat | 2.705.643 | 840.099 | 1.090.235 | 2.541.308 | 1.297.540 |
| Egenkapital | 23.554.041 | 20.909.399 | 20.128.200 | 19.273.209 | 16.788.401 |
| Aktiver i alt | 24.134.339 | 23.201.579 | 23.562.825 | 20.710.990 | 18.046.385 |
| Omsætningsaktiver | 10.669.839 | 12.233.065 | 13.087.056 | 11.827.068 | 9.117.843 |
| Kortfristet gæld | 580.298 | 2.292.180 | 3.434.625 | 1.437.781 | 1.257.984 |
| Gæld i alt | 580.298 | 2.292.180 | 3.434.625 | 1.437.781 | 1.257.984 |
| Soliditetsgrad | 97.6% | 90.1% | 85.4% | 93.1% | 93% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ivan Valbjørn Poulsen Siden 1 Oct 1982100% Ejer
Ledelse
5-
Ivan Valbjørn Poulsen Siden 1 May 2023Formand
-
Rasmus Valbjørn Søndergaard Siden 9 Feb 2018Bestyrelsesmedlem
-
Rasmus Valbjørn Søndergaard Siden 1 May 2023Direktør
-
Stine Norup Reenberg Siden 9 Feb 2018Bestyrelsesmedlem
-
Simon Mors Hansen Siden 1 May 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1I. P. INVEST. RANDERS A/S
P-nr. 1003154274
Gl. Stationsvej 9, st. th, 8940 Randers SV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 4.008.445 DKK | 881.848 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.940.058 DKK | 866.800 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.348.031 DKK | 296.560 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: I. P. INVEST. RANDERS A/S (CVR 63633828)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, besiddelse, aktivitet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.