SVEND LARSEN HERNING ApS
CVR 79 26 97 19 · Herning · Detailhandel med tøj · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SVEND LARSEN HERNING ApS har CVR-nummer 79269719. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med tøj (branchekode 477110). Adresse: Bredgade 37, 7400 Herning. Stiftet: 1. august 1985. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -163.436 kr., årets resultat 205.968 kr., egenkapital 6.606.200 kr., aktiver i alt 6.666.390 kr. Soliditetsgraden på 99,1 % er højere end hos 97 % af de 1.656 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 205.968 kr. er højere end hos 77 % af de 1.656 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SVEND LARSEN HERNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med tøj (477110)
- Adresse
- Bredgade 37, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Telefon
- 97120360
- info@svend-larsen.dk
- Stiftet
- 1 Aug 1985
- Selskabskapital
- 900.000 DKK
- Formål
- investering i fast ejendom, virksomheder og værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2013-03-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK79269719 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 54930080QTRN5OEGHJ28
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bredgade 37, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,1%
▼ 4,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,08
▼ 3,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,1%
▼ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-60,6%
▼ 60,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1656 virksomheder i «Detailhandel med tøj»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -163.436 | -58.035 | -32.327 | -34.345 | -28.716 |
| Resultat før skat | 205.945 | 532.650 | 991.430 | -1.574.771 | 655.347 |
| Årets resultat | 205.968 | 523.161 | 991.279 | -1.574.771 | 655.347 |
| Egenkapital | 6.606.200 | 6.600.232 | 6.277.071 | 5.485.792 | 7.260.563 |
| Aktiver i alt | 6.666.390 | 6.637.072 | 6.315.638 | 5.524.294 | 7.299.753 |
| Omsætningsaktiver | 546.603 | 461.822 | 374.081 | 120.393 | 135.161 |
| Kortfristet gæld | 60.190 | 36.840 | 38.567 | 38.502 | 39.190 |
| Gæld i alt | 60.190 | 36.840 | 38.567 | 38.502 | 39.190 |
| Soliditetsgrad | 99.1% | 99.4% | 99.4% | 99.3% | 99.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Svend Ejvind Gjelstrup Larsen Siden 2 Mar 199650% Ejer
-
Inge Guldbrandt Larsen Siden 20 Jun 202250% Ejer
Ledelse
1-
Svend Ejvind Gjelstrup Larsen Siden 1 Aug 1985Direktør
Produktionsenheder
1SVEND LARSEN HERNING ApS
P-nr. 1014223122
Bredgade 37, 3., 7400 Herning
Detailhandel med tøj (477110)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 32.650 DKK | 2.247 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.699.171 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -136.868 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SVEND LARSEN HERNING ApS (CVR 79269719)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.