BENT MØLLER JØRGENSEN A/S
CVR 80 90 11 19 · Rude · Arkitektaktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BENT MØLLER JØRGENSEN A/S har CVR-nummer 80901119. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Arkitektaktiviteter (branchekode 711100). Adresse: Hvirvilsvej 8, 4243 Rude. Stiftet: 18. marts 1977. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juni 2024 – 31. maj 2025): bruttofortjeneste 99.526 kr., årets resultat 93.211 kr., egenkapital 109.893.875 kr., aktiver i alt 117.584.344 kr. Soliditetsgraden på 93,5 % er højere end hos 93 % af de 1.539 virksomheder i branchen «Arkitektaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 93.211 kr. er højere end hos 59 % af de 1.539 virksomheder i branchen «Arkitektaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BENT MØLLER JØRGENSEN A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Arkitektaktiviteter (711100)
- Adresse
- Hvirvilsvej 8, 4243 Rude
- Kommune
- SLAGELSE
- Telefon
- 55459254
- Stiftet
- 18 Mar 1977
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel, agentur og konsulent virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-01-16
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK80901119 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 5299008RI57ZFQ9LU117
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hvirvilsvej 8, 4243 Rude
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,1%
▼ 7,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
13,19
▲ 1,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
93,5%
▲ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,9%
▼ 98,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1539 virksomheder i «Arkitektaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 99.526 | 104.059 | 107.619 | 306.791 | 119.812 |
| Resultat før skat | 438.202 | 10.448.095 | 6.248.296 | -4.333.009 | 15.795.658 |
| Årets resultat | 93.211 | 8.679.214 | 5.473.805 | -3.288.289 | 12.236.013 |
| Egenkapital | 109.893.875 | 109.922.664 | 101.361.250 | 95.887.445 | 99.175.734 |
| Aktiver i alt | 117.584.344 | 118.642.171 | 108.042.353 | 102.454.032 | 105.646.374 |
| Omsætningsaktiver | 101.467.262 | 101.610.145 | 90.333.936 | 85.055.947 | 89.192.502 |
| Kortfristet gæld | 7.690.469 | 8.708.898 | 6.681.103 | 6.566.587 | 6.470.640 |
| Gæld i alt | 7.690.469 | 8.708.898 | 6.681.103 | 6.566.587 | 6.470.640 |
| Soliditetsgrad | 93.5% | 92.7% | 93.8% | 93.6% | 93.9% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Bent Møller Jørgensen Siden 12 Jan 202690% Ejer
Ledelse
4-
Christian Erbo Jørgensen Siden 4 Aug 1997Bestyrelsesmedlem
-
Christian Erbo Jørgensen Siden 19 Aug 2019Direktør
-
Bent Møller Jørgensen Siden 18 Mar 1977Bestyrelsesmedlem
-
Anna Marie Erbo Jørgensen Siden 18 Mar 1977Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1BENT M JØRGENSEN A/S
P-nr. 1002608487
Hvirvilsvej 8, 4243 Rude
Arkitektaktiviteter (711100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.492.833 DKK | 1.415.657 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -4.823.280 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.964.729 DKK | 652.234 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -7.063.416 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BENT MØLLER JØRGENSEN A/S (CVR 80901119)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver agentur, konsulent, arkitektaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.