SCANCON ENCODERS A/S
CVR 81 11 70 12 · Hillerød · Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SCANCON ENCODERS A/S har CVR-nummer 81117012. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (branchekode 267000). Adresse: Huginsvej 8, 3400 Hillerød. Stiftet: 26. maj 1977. Status: aktiv. Antal ansatte: 35. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 26.276.870 kr., årets resultat 3.683.896 kr., egenkapital 33.966.843 kr., aktiver i alt 56.164.347 kr. Soliditetsgraden på 60,5 % er lavere end hos 52 % af de 33 virksomheder i branchen «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.683.896 kr. er højere end hos 91 % af de 33 virksomheder i branchen «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SCANCON ENCODERS A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (267000)
- Adresse
- Huginsvej 8, 3400 Hillerød
- Kommune
- HILLERØD
- Antal ansatte
-
35
1997 2018
- Stiftet
- 26 May 1977
- Selskabskapital
- 2.500.000 DKK
- Formål
- handel, fabrikation og rådgivende virksomhed samt finansiering i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse og en direktør i forening eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-04-20
- Binavne
- SCANDINAVIAN CONSTRUCTION COMP. A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK81117012 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Huginsvej 8, 3400 Hillerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,8%
▲ 3,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,01
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,5%
▼ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
33,1%
▲ 33,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
33 virksomheder i «Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 26.276.870 | 26.702.405 | 28.206.421 | 37.473.815 | 30.072.253 |
| Resultat før skat | 4.664.147 | 3.689.035 | 4.366.095 | 8.399.965 | 6.503.197 |
| Årets resultat | 3.683.896 | 2.767.982 | 3.352.564 | 6.517.446 | 5.101.876 |
| Egenkapital | 33.966.843 | 36.218.453 | 34.232.045 | 30.872.697 | 24.513.372 |
| Aktiver i alt | 56.164.347 | 57.218.191 | 57.082.463 | 58.996.960 | 57.495.785 |
| Omsætningsaktiver | 43.660.855 | 43.964.769 | 43.133.418 | 44.488.428 | — |
| Kortfristet gæld | 14.485.328 | 13.092.376 | 13.460.822 | 16.868.419 | 21.475.551 |
| Gæld i alt | 22.197.504 | 20.946.394 | 22.748.063 | 27.954.906 | 32.754.086 |
| Soliditetsgrad | 60.5% | 63.3% | 60% | 52.3% | 42.6% |
| Ansatte (gns.) | 35 | 36 | 40 | 48 | 43 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
INVESTERINGS- OG FINANSIERINGS- SELSKABET KIRCH ApS Siden 30 Apr 201150% Ejer
-
Hahne-Keindl Holding ApS Siden 18 May 202625% Ejer
-
Mowgly ApS Siden 18 May 202625% Ejer
Ledelse
4-
Eckhard Hahne Siden 26 May 1977Direktør
-
Claus Resen Steenstrup Siden 6 Nov 2017Formand
-
Lisa Kirch Jensen Siden 14 Nov 2013Bestyrelsesmedlem
-
Vanja Hahne Siden 14 Jul 2014Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SCANCON ENCODERS A/S
P-nr. 1002613958
Huginsvej 8, 3400 Hillerød
Fremstilling af optiske instrumenter, magnetiske og optiske medier og fotografisk udstyr (267000)
👥 34 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.568.269 DKK | 1.225.004 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 9.519.751 DKK | 2.094.334 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 6.300.183 DKK | 1.386.022 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.626.571 DKK | 577.830 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 2.467.040 DKK | 542.740 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SCANCON ENCODERS A/S (CVR 81117012)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver magnetiske, fotografisk, optiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.