VINLAGERET RANDERS A/S
CVR 84 53 32 11 · Randers NØ · Engroshandel med vin og spiritus · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
VINLAGERET RANDERS A/S har CVR-nummer 84533211. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Østre Boulevard 29, 8930 Randers NØ. Stiftet: 19. juli 1978. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -125.000 kr., årets resultat 2.424.000 kr., egenkapital 109.034.000 kr., aktiver i alt 120.856.000 kr. Soliditetsgraden på 90,2 % er højere end hos 91 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.424.000 kr. er højere end hos 95 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som VINLAGERET RANDERS A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Østre Boulevard 29, 8930 Randers NØ
- Kommune
- RANDERS
- Telefon
- 86414288
- Stiftet
- 19 Jul 1978
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- handel, en gros og detail, med vin og spiritus
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2002-05-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK84533211 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300V6SQTE66BE1965
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østre Boulevard 29, 8930 Randers NØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,2%
▲ 3,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,23
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
90,2%
▼ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
291,9%
▲ 291,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -125.000 | -195.000 | -245.000 | -277.000 | -130.000 |
| Resultat før skat | 2.620.000 | -1.587.000 | 539.000 | 9.908.000 | 19.382.000 |
| Årets resultat | 2.424.000 | -1.263.000 | 19.000 | 9.683.000 | 18.930.000 |
| Egenkapital | 109.034.000 | 108.755.000 | 108.096.000 | 110.455.000 | 101.726.000 |
| Aktiver i alt | 120.856.000 | 118.304.000 | 118.094.000 | 117.915.000 | 121.971.000 |
| Omsætningsaktiver | 51.115.000 | 45.015.000 | 41.150.000 | 32.118.000 | 31.876.000 |
| Kortfristet gæld | 7.068.000 | 6.286.000 | 8.771.000 | 5.958.000 | 19.638.000 |
| Gæld i alt | 7.068.000 | 6.286.000 | 8.771.000 | 5.958.000 | 19.638.000 |
| Soliditetsgrad | 90.2% | 91.9% | 91.5% | 93.7% | 83.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Frank Søndergaard Siden 28 May 1999100% Ejer
Ledelse
6-
Ana Cecilia Martinez Søndergaard Siden 12 Feb 2009Bestyrelsesmedlem
-
Anna-Marie Bøgholm Søndergaard Siden 22 Jun 2006Formand
-
Frank Søndergaard Siden 16 Aug 1999Bestyrelsesmedlem
-
Frank Søndergaard Siden 22 Jun 2006Direktør
-
Karsten Søndergaard Siden 19 Jul 1978Bestyrelsesmedlem
-
Karsten Søndergaard Siden 19 Jul 1978Direktør
Produktionsenheder
1VINLAGERET RANDERS A/S
P-nr. 1013273959
Østre Boulevard 29, 8930 Randers NØ
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.164.312 DKK | 1.356.146 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 7.086.970 DKK | 1.559.118 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 9.221.554 DKK | 2.028.730 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 15.949.251 DKK | 3.508.824 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 9.408.382 DKK | 2.069.826 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VINLAGERET RANDERS A/S (CVR 84533211)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gros, detail, spiritus.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.