BLUE DENTAL ApS
CVR 35 86 07 54 · Nykøbing M · Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
BLUE DENTAL ApS har CVR-nummer 35860754. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (branchekode 325000). Adresse: Lundkjærvej 36, 7900 Nykøbing M. Stiftet: 27. maj 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -3.855 kr., årets resultat -5.219 kr., egenkapital 37.483 kr., aktiver i alt 75.085 kr. Soliditetsgraden på 49,9 % er lavere end hos 52 % af de 326 virksomheder i branchen «Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -5.219 kr. er lavere end hos 60 % af de 326 virksomheder i branchen «Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som BLUE DENTAL ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (325000)
- Adresse
- Lundkjærvej 36, 7900 Nykøbing M
- Kommune
- MORSØ
- Stiftet
- 27 May 2014
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- dentaldepot og virksomhed der er naturligt forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-08
- Binavne
- BLUE FLAVOUR ApS BLUE INGREDIENTS ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35860754 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundkjærvej 36, 7900 Nykøbing M
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-13,9%
▲ 7,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,00
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
49,9%
▼ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
43,3%
▲ 43,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
326 virksomheder i «Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.855 | -9.100 | 18.046 | -15.923 | 0 |
| Resultat før skat | -5.219 | -9.199 | 22.627 | -12.882 | -8.235 |
| Årets resultat | -5.219 | -9.199 | 20.709 | -12.882 | -8.235 |
| Egenkapital | 37.483 | 42.702 | 51.901 | 31.192 | 44.073 |
| Aktiver i alt | 75.085 | 78.288 | 118.930 | 94.209 | 95.638 |
| Omsætningsaktiver | 75.085 | 78.288 | 118.930 | — | — |
| Kortfristet gæld | 37.602 | 35.586 | 67.029 | 63.017 | 51.565 |
| Gæld i alt | 37.602 | 35.586 | 67.029 | 63.017 | 51.565 |
| Soliditetsgrad | 49.9% | 54.5% | 43.6% | 33.1% | 46.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
BALANUS HOLDING ApS Siden 27 May 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Erik Holtegaard Siden 27 May 2014Direktør
Produktionsenheder
1BLUE DENTAL ApS
P-nr. 1019420007
Lundkjærvej 36, 7900 Nykøbing M
Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (325000)
Miljøregulering
1 lokation(er)Blue Dental ApS
Nordre Strandvej 59, 7730 Hanstholm
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Ikke-industriel fremstilling af protein, pektin eller enzymer.
Tilsyn: Thisted Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BALANUS HOLDING ApS (CVR 35378596)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver dentaldepot, dentale, medicinske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.