Brdr. Larsen Teknik ApS
CVR 37 57 84 79 · Lynge · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Brdr. Larsen Teknik ApS har CVR-nummer 37578479. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Nøglegårdsvej 18, 3540 Lynge. Stiftet: 1. april 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 17. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 12.292.381 kr., årets resultat 1.173.212 kr., egenkapital 4.705.602 kr., aktiver i alt 18.880.902 kr. Soliditetsgraden på 24,9 % er lavere end hos 78 % af de 605 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.173.212 kr. er højere end hos 78 % af de 605 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Brdr. Larsen Teknik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Nøglegårdsvej 18, 3540 Lynge
- Kommune
- ALLERØD
- Antal ansatte
-
17
2016 2018
- Stiftet
- 1 Apr 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- handel og industri med maskin- og metalforarbejdning samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-04-01
- Binavne
- Caso Metal ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37578479 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nøglegårdsvej 18, 3540 Lynge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,9%
▼ 32,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,39
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
24,9%
▼ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-54,8%
▼ 54,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
605 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 12.292.381 | 13.802.753 | 13.515.612 | 10.757.396 | 9.677.175 |
| Resultat før skat | 1.563.555 | 3.348.461 | 3.177.803 | 955.873 | 227.735 |
| Årets resultat | 1.173.212 | 2.594.083 | 2.473.873 | 744.588 | 174.061 |
| Egenkapital | 4.705.602 | 4.533.540 | 2.789.457 | 1.255.584 | 510.996 |
| Aktiver i alt | 18.880.902 | 17.008.339 | 14.430.116 | 12.031.676 | 11.608.159 |
| Omsætningsaktiver | 9.365.444 | 7.660.427 | 9.221.573 | 6.511.666 | 5.718.857 |
| Kortfristet gæld | 6.716.851 | 3.860.079 | 4.767.873 | 4.147.797 | 4.737.152 |
| Gæld i alt | 13.587.677 | 11.918.523 | 11.280.137 | 10.256.286 | 10.613.104 |
| Soliditetsgrad | 24.9% | 26.7% | 19.3% | 10.4% | 4.4% |
| Ansatte (gns.) | 14 | 15 | 15 | 16 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Caso Holding 2016 ApS Siden 1 Apr 201650% Ejer
-
Vial Holding ApS Siden 1 Jan 201950% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Larsen Siden 1 Apr 2016Direktør
Produktionsenheder
1Brdr. Larsen Teknik ApS
P-nr. 1021298081
Nøglegårdsvej 18, 3540 Lynge
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 16 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)Brdr. Larsen Teknik Aps
Nøglegårdsvej 18, 3540 Lynge
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Allerød Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.497.199 DKK | 549.362 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.973.700 DKK | 874.214 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 797.964 DKK | 175.538 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 222.255 DKK | 48.884 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.381.245 DKK | 303.864 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Brdr. Larsen Teknik ApS (CVR 37578479)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver metalforarbejdning, maskin, maskinforarbejdning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.