Danefeld Holding ApS
CVR 38 71 05 16 · Skive · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Danefeld Holding ApS har CVR-nummer 38710516. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ramsdahlsvej 13, 7800 Skive. Stiftet: 14. juni 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -3.822 kr., årets resultat 82.748 kr., egenkapital 868.663 kr., aktiver i alt 950.998 kr. Soliditetsgraden på 91,3 % er højere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 82.748 kr. er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Danefeld Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ramsdahlsvej 13, 7800 Skive
- Kommune
- SKIVE
- Stiftet
- 14 Jun 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kontrollerende andele i andre ikke-finansielle selskaber samt formueforvaltning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion i forening
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-06-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38710516 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ramsdahlsvej 13, 7800 Skive
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,5%
▼ 1,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,05
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,3%
▲ 2,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-8,0%
▼ 8,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.822 | -3.500 | -3.238 | — | — |
| Resultat før skat | 78.046 | 89.150 | 125.906 | 143.868 | 67.890 |
| Årets resultat | 82.748 | 89.919 | 126.638 | 143.830 | 67.890 |
| Egenkapital | 868.663 | 785.915 | 695.996 | 569.358 | 425.528 |
| Aktiver i alt | 950.998 | 880.840 | 784.482 | 638.870 | 495.125 |
| Omsætningsaktiver | 60.385 | 73.475 | 82.806 | 69.726 | — |
| Kortfristet gæld | 57.783 | 62.722 | 55.810 | 37.228 | — |
| Gæld i alt | 82.335 | 94.925 | 88.486 | 69.512 | 495.125 |
| Soliditetsgrad | 91.3% | 89.2% | 88.7% | 89.1% | 85.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jan Danefeld Siden 14 Jun 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Jan Danefeld Siden 4 Feb 2019Direktør
Produktionsenheder
1Danefeld Holding ApS
P-nr. 1022522724
Ramsdahlsvej 13, 7800 Skive
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 146.374 DKK | 32.186 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 126.638 DKK | 27.852 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 92.366 DKK | 20.306 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 190.869 DKK | 41.976 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Danefeld Holding ApS (CVR 38710516)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kontrollerende, andele, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.