GRAM MURERFORRETNING ApS
CVR 27 16 01 31 · Gram · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
GRAM MURERFORRETNING ApS har CVR-nummer 27160131. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Råstedhøjvej 9, 6510 Gram. Stiftet: 15. maj 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 19. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.857.198 kr., årets resultat 494.614 kr., egenkapital 1.778.223 kr., aktiver i alt 6.283.770 kr. Soliditetsgraden på 28,3 % er lavere end hos 64 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 494.614 kr. er højere end hos 86 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 20 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som GRAM MURERFORRETNING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Råstedhøjvej 9, 6510 Gram
- Kommune
- HADERSLEV
- Antal ansatte
-
19
2003 2018
- Stiftet
- 15 May 2003
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- drift af murerforretning
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2009-01-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27160131 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Råstedhøjvej 9, 6510 Gram
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
27,8%
▼ 33,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,36
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
28,3%
▲ 9,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-36,9%
▼ 36,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.857.198 | 2.318.859 | 2.705.222 | 1.548.961 | 1.628.210 |
| Resultat før skat | 634.638 | 996.037 | — | — | — |
| Årets resultat | 494.614 | 783.609 | 1.215.520 | 603.355 | 310.603 |
| Egenkapital | 1.778.223 | 1.283.609 | 1.715.520 | 1.103.355 | 813.966 |
| Aktiver i alt | 6.283.770 | 6.794.622 | 5.926.690 | 4.960.456 | 4.893.516 |
| Omsætningsaktiver | 5.879.177 | 6.722.982 | 5.671.456 | 4.558.167 | 4.261.779 |
| Kortfristet gæld | 4.319.547 | 5.507.013 | 4.123.170 | 3.702.601 | 3.991.150 |
| Gæld i alt | 4.319.547 | 5.507.013 | 4.123.170 | 3.702.601 | 3.991.150 |
| Soliditetsgrad | 28.3% | 18.9% | 28.9% | 22.2% | 16.6% |
| Ansatte (gns.) | 13 | 13 | 12 | 11 | 12 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SØREN INGVERTSEN HOLDING ApS Siden 15 May 2003100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Qvist Ingvertsen Siden 18 Jun 2003Direktør
Produktionsenheder
1GRAM MURERFORRETNING ApS
P-nr. 1002336759
Råstedhøjvej 9, 6510 Gram
Murerarbejde (439100)
👥 19 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SØREN INGVERTSEN HOLDING ApS (CVR 27160182)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murerforretning, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.