JAHALA RUSTFRIT STÅL ApS
CVR 16 15 15 72 · Kolding · Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
JAHALA RUSTFRIT STÅL ApS har CVR-nummer 16151572. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal (branchekode 252200). Adresse: Seest Bakke 101, 6000 Kolding. Stiftet: 1. april 1992. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 168.588 kr., årets resultat 72.681 kr., egenkapital 522.323 kr., aktiver i alt 860.477 kr. Soliditetsgraden på 60,7 % er højere end hos 61 % af de 23 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 72.681 kr. er lavere end hos 61 % af de 23 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 51 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som JAHALA RUSTFRIT STÅL ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal (252200)
- Adresse
- Seest Bakke 101, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
-
1
1997 2018
- Telefon
- 51511445
- bl.jahala@mail.dk
- Stiftet
- 1 Apr 1992
- Selskabskapital
- 600.000 DKK
- Formål
- håndværk, industri og handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-02-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK16151572 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Seest Bakke 101, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,9%
▲ 5,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,54
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,7%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
81,1%
▲ 81,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
23 virksomheder i «Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 168.588 | 111.910 | 43.397 | 9.827 | 131.792 |
| Resultat før skat | 94.837 | 51.956 | -10.836 | -79.316 | 71.337 |
| Årets resultat | 72.681 | 40.138 | -9.871 | -62.232 | 51.190 |
| Egenkapital | 522.323 | 449.641 | 409.503 | 419.374 | 481.606 |
| Aktiver i alt | 860.477 | 735.058 | 720.553 | 707.919 | 1.988.541 |
| Omsætningsaktiver | 860.477 | 735.058 | 720.553 | 707.919 | 1.988.541 |
| Kortfristet gæld | 338.154 | 285.417 | 311.050 | 288.545 | 1.506.935 |
| Gæld i alt | 338.154 | 285.417 | 311.050 | 288.545 | 1.506.935 |
| Soliditetsgrad | 60.7% | 61.2% | 56.8% | 59.2% | 24.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SKAMLING INVEST ApS Siden 18 Dec 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Bjørn Larsen Siden 3 Jan 2005Direktør
Produktionsenheder
1JAHALA RUSTFRIT STÅL ApS
P-nr. 1002174116
Seest Bakke 101, 6000 Kolding
Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal (252200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SKAMLING INVEST ApS (CVR 16925535)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beholdere, tanke, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.