NØRREAA STÅL ApS
CVR 17 23 56 48 · Randers NV · Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
NØRREAA STÅL ApS har CVR-nummer 17235648. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal (branchekode 252200). Adresse: Podeledsvej 2, 8920 Randers NV. Stiftet: 23. august 1993. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.617.749 kr., årets resultat -817.440 kr., egenkapital 589.048 kr., aktiver i alt 1.698.414 kr. Soliditetsgraden på 34,7 % er lavere end hos 65 % af de 23 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -817.440 kr. er lavere end hos 87 % af de 23 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 25 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som NØRREAA STÅL ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal (252200)
- Adresse
- Podeledsvej 2, 8920 Randers NV
- Kommune
- RANDERS
- Antal ansatte
-
5
1997 2018
- Telefon
- 86466333
- Stiftet
- 23 Aug 1993
- Selskabskapital
- 160.000 DKK
- Formål
- handel, håndværk og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2000-10-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK17235648 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Podeledsvej 2, 8920 Randers NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-138,8%
▼ 116,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,52
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,7%
▲ 8,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-376,9%
▼ 376,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
23 virksomheder i «Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.617.749 | 3.467.995 | 4.240.237 | 5.362.420 | 3.693.482 |
| Resultat før skat | -891.083 | -219.776 | 432.913 | 1.234.493 | 317.946 |
| Årets resultat | -817.440 | -171.422 | 337.446 | 962.423 | 247.986 |
| Egenkapital | 589.048 | 756.489 | 1.277.911 | 1.940.465 | 1.178.042 |
| Aktiver i alt | 1.698.414 | 2.861.105 | 3.757.624 | 3.982.599 | 2.615.512 |
| Omsætningsaktiver | 1.683.731 | 2.832.826 | 3.715.749 | 3.926.827 | 2.545.465 |
| Kortfristet gæld | 1.109.366 | 2.104.616 | 2.478.604 | 2.042.134 | 1.437.470 |
| Gæld i alt | 1.109.366 | 2.104.616 | 2.478.604 | 2.042.134 | 1.437.470 |
| Soliditetsgrad | 34.7% | 26.4% | 34% | 48.7% | 45% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MORTEN ANDERSEN HOLDING ApS Siden 30 Apr 2001100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Andre Andersen Siden 23 Aug 1993Direktør
Produktionsenheder
1NØRREAA STÅL APS
P-nr. 1003236196
Podeledsvej 2, 8920 Randers NV
Fremstilling af andre tanke og beholdere af metal (252200)
👥 5 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)Nørreaa Stål ApS
Podeledsvej 2, 8920 Randers NV
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Randers Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MORTEN ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 26026547)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beholdere, tanke, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.