Jemac Holding ApS
CVR 37 82 87 93 · Odense SV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Jemac Holding ApS har CVR-nummer 37828793. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Virkensbjerget 64, 5250 Odense SV. Stiftet: 26. juni 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 734.254 kr., årets resultat 780.483 kr., egenkapital 3.354.471 kr., aktiver i alt 4.691.726 kr. Soliditetsgraden på 71,5 % er lavere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 780.483 kr. er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 194 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Jemac Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Virkensbjerget 64, 5250 Odense SV
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 26 Jun 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele og foretage passiv kapitalanbringelse
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-06-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37828793 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500A9E014F64MFC31
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Virkensbjerget 64, 5250 Odense SV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,3%
▲ 11,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,43
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,5%
▲ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
146,3%
▲ 146,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 734.254 | 249.398 | 654.786 | 14.434 | -3.096 |
| Resultat før skat | 821.879 | 349.703 | 620.355 | 664.658 | 655.298 |
| Årets resultat | 780.483 | 316.909 | 636.656 | 655.427 | 644.928 |
| Egenkapital | 3.354.471 | 2.708.987 | 2.514.078 | 2.092.422 | 1.551.395 |
| Aktiver i alt | 4.691.726 | 4.046.876 | 3.750.360 | 3.153.454 | 2.701.303 |
| Omsætningsaktiver | 2.381.810 | 2.125.282 | 1.019.843 | 879.689 | 761.343 |
| Kortfristet gæld | 694.563 | 670.097 | 543.706 | 344.090 | 408.392 |
| Gæld i alt | 1.337.255 | 1.337.889 | 1.236.282 | 1.061.032 | 1.149.497 |
| Soliditetsgrad | 71.5% | 66.9% | 67% | 66.4% | 57.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Dalhus Siden 26 Jun 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Dalhus Siden 26 Jun 2016Direktør
Produktionsenheder
1Jemac Holding ApS
P-nr. 1021543833
Virkensbjerget 64, 5250 Odense SV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 598.283 DKK | 131.604 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 921.858 DKK | 202.796 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.047.126 DKK | 230.362 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 962.063 DKK | 211.640 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 480.862 DKK | 105.776 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Jemac Holding ApS (CVR 37828793)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver passiv, kapitalanbringelse, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.