Kyhlensø & Møller Optik ApS
CVR 40 37 23 42 · Vedbæk · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Kyhlensø & Møller Optik ApS har CVR-nummer 40372342. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Vedbæk Stationsvej 19C, 2950 Vedbæk. Stiftet: 22. marts 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.503.777 kr., årets resultat 1.526.939 kr., egenkapital 1.586.155 kr., aktiver i alt 2.711.101 kr. Soliditetsgraden på 58,5 % er højere end hos 67 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.526.939 kr. er højere end hos 89 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Kyhlensø & Møller Optik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Vedbæk Stationsvej 19C, 2950 Vedbæk
- Kommune
- RUDERSDAL
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 22 Mar 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- optikervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-08-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40372342 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vedbæk Stationsvej 19C, 2950 Vedbæk
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
96,3%
▲ 0,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,21
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
58,5%
▼ 8,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
7,9%
▲ 7,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.503.777 | 3.370.064 | 3.819.453 | 3.034.762 | 2.958.918 |
| Resultat før skat | 1.890.995 | 1.817.377 | 1.753.345 | 966.032 | 1.173.147 |
| Årets resultat | 1.526.939 | 1.414.503 | 1.365.430 | 752.230 | 912.649 |
| Egenkapital | 1.586.155 | 1.469.216 | 1.424.712 | 839.282 | 987.054 |
| Aktiver i alt | 2.711.101 | 2.206.432 | 2.616.060 | 1.698.711 | 1.857.625 |
| Omsætningsaktiver | 2.415.689 | 1.869.231 | 2.239.952 | 1.336.652 | 1.420.659 |
| Kortfristet gæld | 1.092.731 | 698.697 | 1.147.979 | 820.283 | 834.151 |
| Gæld i alt | 1.092.731 | 698.697 | 1.147.979 | 820.283 | 834.151 |
| Soliditetsgrad | 58.5% | 66.6% | 54.5% | 49.4% | 53.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
KYHLENSØ GROUP ApS Siden 11 Aug 201950% Ejer
-
Fam Møller Group ApS Siden 1 Mar 202033,33% Ejer
Ledelse
2-
Christian Kofoed Kyhlensø Møller Siden 30 Aug 2019Adm. dir.
-
Allan Møller Siden 30 Aug 2019Direktør
Produktionsenheder
1Kyhlensø & Møller Optik ApS
P-nr. 1024536447
Vedbæk Stationsvej 19C, 2950 Vedbæk
Optikeraktiviteter (477410)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KYHLENSØ GROUP ApS (CVR 30986628)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikervirksomhed, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.