Theis Malling Optik ApS
CVR 43 85 25 23 · Hillerød · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Theis Malling Optik ApS har CVR-nummer 43852523. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Slotsgade 34C, st., 3400 Hillerød. Stiftet: 14. februar 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.921.416 kr., årets resultat 53.536 kr., egenkapital 430.664 kr., aktiver i alt 1.625.632 kr. Soliditetsgraden på 26,5 % er lavere end hos 70 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 53.536 kr. er lavere end hos 74 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 14 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Theis Malling Optik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Slotsgade 34C, st., 3400 Hillerød
- Kommune
- HILLERØD
- Antal ansatte
- 4
- Telefon
- 69161800
- hillerod@nytsyn.dk
- Stiftet
- 14 Feb 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- optikervirksomhed med detailforretning og anden i forbindelse dermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-02-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43852523 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Slotsgade 34C, st., 3400 Hillerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,4%
▲ 34,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,14
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
26,5%
▲ 2,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
164,3%
▲ 164,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.921.416 | 1.691.105 | 682.899 |
| Resultat før skat | 72.458 | -105.126 | -473.460 |
| Årets resultat | 53.536 | -83.213 | -379.659 |
| Egenkapital | 430.664 | 377.128 | 460.341 |
| Aktiver i alt | 1.625.632 | 1.585.712 | 1.436.463 |
| Omsætningsaktiver | 1.359.331 | 1.325.412 | 1.146.163 |
| Kortfristet gæld | 1.194.968 | 1.208.584 | 976.122 |
| Gæld i alt | 1.194.968 | 1.208.584 | 976.122 |
| Soliditetsgrad | 26.5% | 23.8% | 32% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 5 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Theis Malling Holding ApS Siden 1 Apr 202650% Ejer
-
Jakob Søholt Holding ApS Siden 1 Apr 202650% Ejer
Ledelse
1-
Theis Malling Siden 14 Feb 2023Direktør
Produktionsenheder
1Theis Malling Optik ApS
P-nr. 1029031033
Slotsgade 34C, st., 3400 Hillerød
Optikeraktiviteter (477410)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Theis Malling Holding ApS (CVR 42597473)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver optikervirksomhed, detailforretning, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.