Mekasign Service ApS
CVR 40 08 05 46 · Vejle · Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mekasign Service ApS har CVR-nummer 40080546. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr (branchekode 331400). Adresse: Thyras Vænge 4, 7100 Vejle. Stiftet: 3. december 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.071 kr., årets resultat -4.314 kr., egenkapital 22.223 kr., aktiver i alt 192.305 kr. Soliditetsgraden på 11,6 % er lavere end hos 88 % af de 132 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -4.314 kr. er lavere end hos 74 % af de 132 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mekasign Service ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr (331400)
- Adresse
- Thyras Vænge 4, 7100 Vejle
- Kommune
- HEDENSTED
- Telefon
- 40194777
- preben@mekasign.dk
- Stiftet
- 3 Dec 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udvikling og produktion af elektromekaniske dele, servicering af samme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-12-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40080546 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thyras Vænge 4, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-19,4%
▲ 69,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,13
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
11,6%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
81,6%
▲ 81,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
132 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.071 | -24.401 | 70.881 | 54.924 | 135.822 |
| Resultat før skat | -4.587 | -29.525 | 64.327 | 49.394 | 87.343 |
| Årets resultat | -4.314 | -23.463 | 49.896 | 37.794 | 67.865 |
| Egenkapital | 22.223 | 26.537 | 99.896 | 87.794 | 117.865 |
| Aktiver i alt | 192.305 | 219.994 | 293.977 | 280.960 | 236.543 |
| Omsætningsaktiver | 192.305 | 219.994 | 293.977 | 280.960 | 236.543 |
| Kortfristet gæld | 170.082 | 193.457 | 194.081 | 193.166 | 118.678 |
| Gæld i alt | 170.082 | 193.457 | 194.081 | 193.166 | 118.678 |
| Soliditetsgrad | 11.6% | 12.1% | 34% | 31.2% | 49.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MEKA-SIGN HOLDING ApS Siden 3 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Preben Dahl Siden 3 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1Mekasign Service ApS
P-nr. 1024200430
Thyras Vænge 4, 7100 Vejle
Reparation og vedligeholdelse af elektrisk udstyr (331400)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MEKA-SIGN HOLDING ApS (CVR 26177510)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- ALFA LAVAL AALBORG A/S Aalborg
- Innomotics A/S Ballerup
- Efacec Engenharia e Sistemas, S.A. Denmark, filial af Efacec Engenharia e Sistemas S.A., Portugal København V
- CISCO TECHNOLOGY DENMARK ApS København Ø
- Lucid Denmark ApS København Ø
- Elecnor Denmark, filial af Elecnor Servicios y Proyectos, S.A.U., Spanien København Ø
- World Wide Marine Automation ApS Broby
- ConformityX ApS Lystrup
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver elektromekaniske, servicering, elektrisk.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.