MH Automobiler ApS
CVR 37 50 57 57 · Odense NV · Detailhandel med motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MH Automobiler ApS har CVR-nummer 37505757. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med motorkøretøjer (branchekode 478100). Adresse: Hans Egedes Vej 2B, 5210 Odense NV. Stiftet: 2. marts 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 5.281.619 kr., årets resultat 1.199.181 kr., egenkapital 3.019.966 kr., aktiver i alt 22.598.253 kr. Soliditetsgraden på 13,4 % er lavere end hos 72 % af de 1.793 virksomheder i branchen «Detailhandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.199.181 kr. er højere end hos 83 % af de 1.793 virksomheder i branchen «Detailhandel med motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 15 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MH Automobiler ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
- Adresse
- Hans Egedes Vej 2B, 5210 Odense NV
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
7
2016 2018
- Stiftet
- 2 Mar 2016
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- Selskabets formå er køb, salg og reparation af biler
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-06-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37505757 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hans Egedes Vej 2B, 5210 Odense NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,7%
▼ 27,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,14
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
13,4%
▼ 3,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-36,4%
▼ 36,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1793 virksomheder i «Detailhandel med motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.281.619 | 6.221.811 | 4.813.813 | 4.050.586 | 5.805.020 |
| Resultat før skat | 1.533.233 | 2.420.181 | 1.321.454 | 1.262.404 | 2.761.942 |
| Årets resultat | 1.199.181 | 1.885.421 | 1.028.514 | 965.688 | 1.971.104 |
| Egenkapital | 3.019.966 | 2.820.785 | 1.935.364 | 1.500.851 | 5.457.050 |
| Aktiver i alt | 22.598.253 | 16.372.528 | 20.483.150 | 17.016.635 | 15.889.055 |
| Omsætningsaktiver | 22.270.997 | 16.001.939 | 19.952.361 | 16.207.450 | 14.944.957 |
| Kortfristet gæld | 19.578.287 | 13.551.743 | 18.531.316 | 15.453.784 | 10.324.005 |
| Gæld i alt | 19.578.287 | 13.551.743 | 18.531.316 | 15.453.784 | 10.324.005 |
| Soliditetsgrad | 13.4% | 17.2% | 9.4% | 8.8% | 34.3% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 7 | 6 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
KZ Holding 22 ApS Siden 16 Jun 202220% Ejer
-
H-V Holding 22 ApS Siden 15 Jun 202266,67% Ejer
Ledelse
2-
Huso Vranic Siden 2 Mar 2016Direktør
-
Zlatko Kasper Siden 23 Oct 2019Direktør
Produktionsenheder
1MH Automobiler ApS
P-nr. 1021214058
Hans Egedes Vej 2B, 5210 Odense NV
Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
👥 8 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Mh Automobiler ApS v/Huso Vranic
Hans Egedes Vej 2b, 5210 Odense NV
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Odense Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 2.959.424 DKK | 651.068 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.467.081 DKK | 322.740 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H-V Holding 22 ApS (CVR 43318586)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formå, biler, selskabets.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.