MR Bygningsentreprise ApS
CVR 36 97 30 13 · Sorø · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
MR Bygningsentreprise ApS har CVR-nummer 36973013. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Poppelvang 18, 4180 Sorø. Stiftet: 28. juli 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): omsætning 102.276 kr., bruttofortjeneste 102.276 kr., årets resultat 101.409 kr., egenkapital -4.280 kr., aktiver i alt 35.875 kr. Soliditetsgraden på -11,9 % er lavere end hos 87 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 101.409 kr. er højere end hos 60 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MR Bygningsentreprise ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Poppelvang 18, 4180 Sorø
- Kommune
- SORØ
- Stiftet
- 28 Jul 2015
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- samt med entreprise virksomhed, der er forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-10-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36973013 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Poppelvang 18, 4180 Sorø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
99,2%
Årets resultat i % af omsætning
Likviditetsgrad
0,89
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-11,9%
▲ 799,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
50.804,5%
▲ 50.804,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 102.276 | 0 | 0 | 0 | 16.000 |
| Bruttoresultat | 102.276 | -200 | -7.363 | -5.000 | -98.087 |
| Resultat før skat | 101.409 | -200 | -7.363 | -5.000 | -111.224 |
| Årets resultat | 101.409 | -200 | -7.363 | -5.000 | -111.224 |
| Egenkapital | -4.280 | -105.690 | -105.490 | -98.127 | -133.027 |
| Aktiver i alt | 35.875 | 13.032 | 14.618 | 20.532 | 33.032 |
| Omsætningsaktiver | 35.875 | 13.032 | 14.618 | 20.532 | 33.032 |
| Kortfristet gæld | 40.155 | 118.722 | 120.108 | 118.659 | 166.059 |
| Gæld i alt | 40.155 | 118.722 | 120.108 | 118.659 | 166.059 |
| Soliditetsgrad | -11.9% | -811% | -721.6% | -477.9% | -402.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kloak og Miljø ApS Siden 28 Jul 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Leif Harald Praëm Siden 26 Aug 2024Direktør
Produktionsenheder
1MR Bygningsentreprise ApS
P-nr. 1020599738
Poppelvang 18, 4180 Sorø
Murerarbejde (439100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Kloak og Miljø ApS (CVR 36972424)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprise, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.