MSA Cibus ApS
CVR 42 12 85 97 · Brande · Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
MSA Cibus ApS har CVR-nummer 42128597. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde (branchekode 011300). Adresse: Nordlundvej 107, 7330 Brande. Stiftet: 15. februar 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -283.005 kr., årets resultat -307.949 kr., egenkapital -506.535 kr., aktiver i alt 1.303.180 kr. Soliditetsgraden på -38,9 % er lavere end hos 87 % af de 173 virksomheder i branchen «Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -307.949 kr. er lavere end hos 86 % af de 173 virksomheder i branchen «Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MSA Cibus ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde (011300)
- Adresse
- Nordlundvej 107, 7330 Brande
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Stiftet
- 15 Feb 2021
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- drift af landbrugs- og entreprenørvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-02-15
- Sekundære brancher
- Forberedende byggepladsarbejder (431200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42128597 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordlundvej 107, 7330 Brande
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,40
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-38,9%
▼ 12,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
19,9%
▲ 19,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
173 virksomheder i «Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -283.005 | -423.150 | -112.779 | -208.860 |
| Resultat før skat | -394.747 | -493.181 | -172.989 | -228.120 |
| Årets resultat | -307.949 | -384.681 | -135.089 | -178.816 |
| Egenkapital | -506.535 | -198.586 | 186.095 | 321.184 |
| Aktiver i alt | 1.303.180 | 745.036 | 357.621 | 491.288 |
| Omsætningsaktiver | 706.014 | 455.413 | 135.871 | 210.538 |
| Kortfristet gæld | 1.753.215 | 928.122 | 171.526 | 157.104 |
| Gæld i alt | 1.753.215 | 928.122 | 171.526 | 157.104 |
| Soliditetsgrad | -38.9% | -26.7% | 52% | 65.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
KONGLOMERATET MSA HOLDING ApS Siden 15 Feb 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Sanggaard Andersen Siden 15 Feb 2021Direktør
Produktionsenheder
1MSA Cibus ApS
P-nr. 1026806506
Nordlundvej 107, 7330 Brande
Dyrkning af grøntsager og meloner, rødder og rodknolde (011300)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KONGLOMERATET MSA HOLDING ApS (CVR 35812032)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver landbrugs, rodknolde, meloner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.